IPS panel nedir?

IPS (In plane switching) 1996 yılında Hitachi tarafından TN (Twisted Nematic) panellerin dar bakış açıları ve verilen rengin yetersiz kalmasından dolayı geliştirilen bir ekran panel teknolojisidir.

IPS paneller 178 derece görüş açıları sayesinde neredeyse her açıdan monitörün dik bakıştaki görüntü kalitesini sunar. Ayrıca renk ve resim kalitesi olarak gerçeğe en yakın görüntüyü sağlar.

Yıllardır profesyonel tasarımcı ve fotoğrafçıların kullandığı IPS paneller, son yıllarda en çok Apple’ın iPad tabletiyle günlük hayatımızdaki yerini almıştır.

IPS panel nasıl çalışır?

TN ve VA panellerdeki kristal moleküller hareket halinde paralelliğini kaybederken IPS panelde bu paralellik korunur. Bu sayede panelin içindeki ışığın dağılımı azalır. Dağılımın azalması da panele geniş bakış açışı ve daha iyi bir renk üretimi sağlar. Ayrıca IPS’in açılımı kristallerin paralel olarak yer değiştirmesinden gelir.

IPS panellerin TN ve VA panellere göre farkları nedir?

TN ve VA panellere dokunulduğunda panelde renk bozulması olur. Bu durum kristallerin paralelliği sayesinde IPS panellerde yaşanmaz. IPS panellerde net olmayan görüntüler oluşmaz. Diğer panellere göre görüntü daha nettir.

VA panellerde hareketli videolarda gecikmeler yaşanabilirken IPS panellerde bu gecikmeler minimum düzeydedirler. İlk nesil IPS panellerde, VA ve TN panellere göre gecikme süresi (10-14 ms) daha fazlaydı.

Bu da oyun gibi çok hızlı grafik işlemlerde ghostinge (hayaletlenmeye) neden olabiliyordu. Fakat yeni nesil IPS panellerde bu sorun çözülmüş durumda.

Panelin IPS olup olmadığını nasıl anlarız?

Bunu anlamak için iki yol vardır.

1. Panele dokunduğumuzda renk bozulması yaşamıyorsak bu panel IPS paneldir.
2. Panele farklı açılardan bakıldığında sağ, sol ,alt ve üst açılardan bakıldığında renk veya görüntü kaybı yaşanmıyorsa bu panel IPS paneldir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç