Ips nedir?

Apple, iMac ekrarnında kullandığı IPS adı verilen özel bir görüntüleme teknolojisidir . IPS, ekrana yandan bakarken bile mükemmel bir renk tutarlılığına sahip parlak bir görüntü sağlar.

IPS ekranlar aslında ilk olarak hayatımıza ipad ile girdi. Daha önce de varlardı ama profesyonel motitörlerde kullanılıyordu. Hani şu Asus’un bazı modellerinde olduğu gibi monitör ekranının 90 derece dönebildiği ürünlerde mesela. Özellikle çizimle uğraşan mimarlar ya da tasarımcıların çok işine yarıyordu monitörün dik kullanımı. Bir TFT lcd monitörde kullanılan her bir piksel için sadece tek transistör kullanılıyorken, IPS özellikli bir LCD ekranda her bir piksel iki transistörle besleniyor. Bu ikinci transistör, o pikselin yaydığı ışığın farklı açılardan da net şekilde görünmesini sağlıyor.

Sıradan ekran panelleri, yani dizüstü ve masaüstü bilgisayarla yer alan ekran panelleri ekrana dik bir konumdan bakarken size güzel görüntüler sunar. Ancak ekrana bakış açınızı arttırırsanız görüntüde bozulmalarla, renk kaymalarıyla karşılaşırsınız. IPS ekran teknolojisinde böyle bir bozulma veya kayıp neredeyse sıfırdır. Çünkü IPS ekranlar 178 derece görüş açısında dahi dik baktığınızdaki görüntünün aynısını verir. Böyle bir ekrana dokunmatik panel eklediğiniz zaman ise bir tablet bilgisayar için en ideal ekran çözümü olarak karşımıza çıkar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç