iPod touch nedir?

iPod Touch, Apple tarafından üretilmiş taşınabilir medya oynatıcı, dijital asistan ve Wi-Fi mobil platformdur. Çoklu dokunamatik ekran, grafiksel kullanıcı arayüzü içeren 8,16,32 ve 64 GB'lık flash bellek çeşitleri mevcuttur.

İnternet özelliğinde safari internet tarayıcısı kullanmaktadır ve kablosuz olarak iTunes Store'a ve App Store'a erişilebilmektedir. Çoğu ipod gibi touch da Apple’ın tasarımcılarının ve donanım mühendislerinin ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir.

Touch’ın üzerinde dokunmatik olmayan sadece iki tus bulunuyor. Touch’ın ön yüzünde bulunan ve ana menüye dönüşü sağlayan bir tuş ve kasanın üst sol köşesinde bulunan, ekranı aktif hale getiren veya etkisizleştiren diğer bir tuş daha mevcut.

Touch daha çok neredeyse iPhone’unkiyle aynı olan dokunmatik ekran navigasyon menüsüyle yönetilmektedir. IPod touch’ı iPhone’dan ayıran iki tasarım ayrıntısı ise kulaklık jakı ve ses ayarı kontrollerinden oluşuyor.

iPhone’da bulunanın aksine iPod Touch’da her tür kulaklıkla uyum gösterebilecek 3,5 mm’lik kulaklık jakı bulunuyor. Ses kontrol tuşlarının eksikliğini ana menü tuşu gideriyor. Bu tuşa iki kere basıldığında ekranda bir ses ayar çizgisi beliriyor.

iPod touch özellikleri

iPod touch yüzde 99 özelliğini iPhone’dan alıyor. Fakat iPod touch’da sadece iphone’un telefon özellikleri eksik değil. Aynı zamanda hoparlör, mikrofon, kamera ve bluetooth da iPhone’da bulunup touch’da bulunmayan özelliklerden.

Safari web tarayıcı, POP/IMAP e-mail, YouTube video portali, fotoğraf görüntüleyici, müzik çalar, video oynatıcı, hava tahmini, not defteri ve iTunes Wi-Fi müzik mağazası diğer özelliklerinden. Bu özellikler de onu taşınabilir medya oynatıcılar arasında üst noktaya taşıyabiliyor.

iPod touch’ı iPhone’un önüne geçirebilen nadir avantajlardan biri tanesi; televizyona bağlanıp oradan video ve fotoğraf gösterebilme yeteneği. Bu işlemi yapmak için ya Apple AV kablosu, Univesal Dock veya üçüncü parti bir video aksesuarına ihtiyaç bulunmaktadır.

ipod touch

iPod touch Wi-Fi

Hem iPod touch hem de iPhone kullanıcılara iTunes Wi-Fi music store’dan müzik indirme imkanı sunuyor. İpod touch’da bulunan Safari web tarayıcısı, iPhone’da bulacağınız muhteşem web tarayıcısıyla hemen hemen aynı özellikleri taşıyor.

Bu ufak farkları bir kenara bırakılırsa bu boyutta bir medya oynatıcıda internet özellikleri bulmak yine de çok işlevsel ve eğlenceli denilebilir.

iPod touch performans

Apple’In açıkladığına göre iPod touch, iPhone’la aynı audio yonga setini kullanıyor fakat bu durumda iPod Classic’den farklı bir set kullanıyor demek oluyor. Touch da iyi bir ses kalitesi sunuyor, 20 adet yerleşik ekolayzır ayarı çoğunlukla işe yarasa da manuel ayarlanabilir ekolayzır bulunmuyor.

Genel olarak iPod touch’ın video kalitesi oldukça yüksek. Bakış açıları oldukça yeterli ama parlak ekran seyrederken zorluk çıkarabiliyor. Yine de Touch şimdiye kadar videoları en güzel gösterebilen iPod’lardan birisidir.

Apple, touch’ın pil ömrüne; müzik için 22 saat ve video için 5 saat süre biçmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç