IPL lazer nedir?

Lazer; "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş İngilizce bir terimdir. Dışardan verilen enerji ile miktarı ve yoğunluğu arttırılmış ışık lazeri oluşturmaktadır.

1970 ortalarından bu yana profesyonel pazarda kullanılan teknolojidir. Başlangıç kırmızı lazer ile yapılmıştır (700-800nm). Daha geniş alana yayılan LED ve İpl / Flaş Lamba teknolojisi sonradan geliştirilmiştir.

Bugünlerde kullanılan lazer tüy alımı metodu hem lazer hem hafif ışıkgücü için kullanılmaktadır. Bazıları lazerden bahsetse de aslında Yoğun Etkili Işık’tan bahsetmektedir.(Intense Pulsed Light (IPL)).

İpl  teknik olarak lazer değildir, ışık yayan xenon flaş lambalardır. Lazer tüy alımı / IPL dermatologlar tarafından güvenli ve etkin biryöntem olarak tanımlanmaktadır. İpl = Yoğun Atımlı Işık demektir. Cilde son derece kısa boyda veyoğun atımla filtrelenmiş bir ışık yönlendirir. Bu ışık ciltte bulunan renkli pigmentler tarafından emilir, tüyleri sarar ve geçici olarak tüykesesini engelleyerek yeni tüy oluşumunu engeller.

Epilasyon, en sık lazer uygulama endikasyonudur. Alexandrite, diode,Nd:YAG ve İpl bu amaçla tercih edilenlerdir. Lazer ile epilasyonda enönemli nokta hastanın deri tipine ve kıl rengine uygun tedaviyi seçmektir.

PDL, Nd:YAG, diode lazer, İpl ve fraksiyonel lazerler rejuvenasyonamacıyla kullanılan non-ablatif lazerlerdir.

İpl lazer sistemleri geniş spektrumda (500-1200 nm), nonkohorent, polikromatik ışıma yaparlar. Bu cihazlara entegre edilen filtreler sayesinde hedef damara ve deri tipine uygun dalga boyu elde edilerek şaraplekeleri, hemanjiomlar, diffüz fasiyal telenjiektazi, Civatte’ninpoikiloderması gibi farklı vasküler lezyonlar tedavi edilebilmektedir. İpl sistemleri hemoglobini PDL kadar iyi hedeflemeseler de eritem vetelenjiektazi tedavisinde oldukça etkilidirler. Günümüzde bu sistemler çoğunlukla yüz veya göğüs üst kısmındaki diffüz eritem vetelenjiektazilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü diğer laser sistemlerine göre daha geniş tedavi başlıkları vardır. Ayrıca geniş spektrumda ışıma yaptığı için farklı kromoforları hedefleyebilmektedir, bu nedenle eritem ve lentigoların bir arada olduğu poikiloderma gibi durumların tedavisinde daha etkilidir.

İpl ile tedavi sonrasında hemen gri-mavi renk değişikliği ortaya çıkarveya damar tamamen kaybolur. İpl lazer sistemleri dalga boyu aralığının(500-1200nm), enerji düzeyinin (10-18 J/cm2) ve atım süresinin (2-200 msn) geniş aralıklarda ayarlanabilir olması nedeni ile farklı derinlikteki damarların tedavisi için uygundur. Ayrıca spot genişliği büyük olduğu için geniş alanları kısa sürede tedavi eder, tedavi sonrası iyileşme zamanı kısadır (genellikle 48 saat) ve tedavi iyi tolereedilmektedir. Dezavantajları ise flash lambasına farklı akımların gelmesi sonucu uygunsuz olmayan akım değişiklikleri, ağır ve büyükel ünitelerinin direk deri teması gerektirmesi ve deriye optik iletken jeluygulaması gerektirmesidir. Ayrıca bir avantaj olarak görünen büyükspot genişliği küçük konkav alanlarda manevra kabiliyetiniazaltmaktadır. Epidermal koruma için kontak soğutma sistemlerineihtiyaç duydukları için tedavi edilen alanın eş zamanlı gözlenmeşansının olmaması da diğer bir dezavantajdır.

IPL lazer nasıl çalışır?

ıpl lazer

İpl lazer uygulaması sırasında tüy kesesinde bulunan melanin hedeflenir ve ışık enerjisini emer. Tüy kesesini şok eden bu enerji yeni kesenin büyümesini engeller.

İpl ve Lazer dalgaboyu farklıdır. Lazer tek dalga boyu kullanır. İp geniş dalgaboyları kullanır

IPL lazer teknolojisi kullanım alanları

İpl lazer teknolojisi sadece lazerle kıl aldırmak için değil, güneş yanıkları, ciltte pigmentasyon rahatsızlıkları ve uzun yıllar güneş ışıklarına maruz kalanların boyunlarında görülen cilt lekeleri, yüzdeki damarlanma izleri, doğum lekeleri, güneş lekeleri, hamilelik lekeleri gibi değişik cilt lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

IPL lazer işleminde ağrı duyulur mu?

Hafif rahatsızlık ve çok az ağrı hissedilebilir.  Ancak bu ağrı işlem öncesi soğutma ve kullanılan anestezik kremler ile en aza indirgenebilir.

IPL lazer nasıl uygulanır?

İpl lazer ile bilgisayar kontrollü ışık tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi, hastanın problemine göre farklı dalga boylarında ışık atımları gönderilerek sağlanmaktadır. Hastanın cildine, hastalığa bağlı olarak uygulama metodu belirlenir. Uygulama seanslar şeklinde uygulanır. Öncesinde soğutma bazen de lokal anestezik kremler kullanıldıktan bir süre sonra soğuk jel sürülerek uygulama yapılır. İşlemden sonra bölge tekrar soğutulur. Uygulama sırasında gözler korunur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç