İpl epilasyon nedir?

Vücudun istenmeyen tüylerini özel makinesiyle giderme işlemine "epilasyon" denilmektedir.

İpl kısaltması İngilizce "İntense Pulse Light" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Foto Epilasyon adıyla bilinen İpl epilasyonda flash lamba teknolojisi kullanılmaktadır.

Flash lamba teknolojisi lazerden farklı bir mekanizmaya sahiptir. Adından daanlaşılacağı üzere fotoğraf makinesinin flaş ışığına benzer bir kuvvetli ve farklı dalgaboylarında (550 nm den 1200 nm ye kadar) ışık elemanları taşıyan yüksek enerjili bir ışıksistemidir. Lazerde ışık enerjisi tek bir dalga boyundan oluşmaktadır ve çizgisel bir doğrultuda yayılmaktadır..

Flaş lamba teknolojisi ile epilasyonun mekanizması, lazer epilasyona benzer. Buradada yüksek enerjili ışınlar deriye uygulanarak kıl kökü hücresi etrafında bulunan melanin tarafından emilimi sağlar. Bu emilim sırasında açığa çıkan ısı enerjisi kıl kökü hücresin itahrip eder. Böylece ölen kıl hücresi yeni kıl üretemeyerek epilasyon sağlanmış olur. Flaş lamba epilasyon sistemi, lazer epilasyona benzer yararlara ve sakıncalara sahiptir. Bu sistemde değişik dalga boyunda ışınlar kullanıldığından değişik ten ve kıl renklerine sahipkişilerde hatta aynı kişide farklı bölgelerde bile bu dalga boyları değiştirilerek en uygun ışık dalga boyu ayarlanabilme özelliği vardır. Bu özellik, tedavide belli bir esneklik sağlarken uygulamayı yapan kişinin beceri ve tecrübe gereksinimini artırmaktadır. Her ne kadar bazı üretici firmalar bu sistemin lazerden daha üstün olduğunu ileri sürseler de, bilimsel çalışmalar bunu desteklememekle birlikte ayva tüylerde, flaş lamba epilasyon sisteminin lazer epilasyona göre daha etkili olduğuna dair genel bir görüş hakim bulunmaktadır. Hangi sistemin daha iyi olduğu kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler flaş lamba sistemine hiç yanıt vermezken bir başkası çok iyi sonuç verebilir. Bilimsel çalışma ve yayınlar, flaş lamba teknolojisi ile sağlanan epilasyon başarısı ve yan etkilerin lazer epilasyon sisteminde gözlenen oranlarda olduğunu kanıtlamaktadır.

İlk yapılan bilimsel çalışmalarda tek seans tedaviden 12 hafta sonra kıl sayısında %50-60 oranında azalma olduğunu işaret etmiştir. Birden fazla seans uygulanan tedavilerde kıl oranındaki azalma daha yüksek oranlara çıkarak son tedaviden 6 ay sonra yapılan gözlemlerde % 75’e varan oranlarda kıl azalması olduğu gösterilmiştir.

İpl epilasyonun yan etkileri

Yüksek doz ve uygun olmayan cilt rengine (örneğin esmer ciltlerde) sahip kişilerde daha sık olmak üzere yanık, su toplama, ciltte açık renk beneklenme, koyu renk beneklenme, cilt üzerinde kabuklanma gibi yan etkiler nadir olarak olsa da görülebilmektedir.

Ayrıca lazer epilasyondan farklı olarak flaş lamba epilasyon sistemi ile bildirilmiş bir başka yan etki ise paradoksal (durağan kılların geçmesi) kıllanma denilen bir durumdur. Buyan etki özellikle hormon bozukluğuna bağlı kıllanma durumu olan hastalarda ve sıklıkla yüz-boyun bölgesinde görülmektedir. Epilasyon uygulanan bölgeye komşu cilt bölgesi üzerinde uyku durumunda olan kıl hücreleri ışık ve ısının etkisi ile üretken duruma geçerekkıl üretmeye başlamakta böylece epilasyon uygulanan bölgede kıllar azalırken buraya komşu bölgelerde kıllanmada artış meydana gelmektedir.

İpl epilasyonun avantajları

1. Hastalarda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar.

2. Güvenilir bir yöntemdir.

3. Lazer epilasyon az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.

4. Lazer epilasyon hızlı bir yöntemdir, çok kısa sürede vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.

5. Lazer epilasyonun cilt üzerinde toksin ya da alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz.

6. Batık kıllarda ve kıl dönmelerinde kullanılan bir tedavi yöntemi de lazer epilasyondur.

7. Lazer epilasyonda cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

İpl epilasyon ile lazer epilasyon arasındaki fark

1. Lazer epilasyonda sadece kıl ve tüyler hedeflenir. İpl epilasyonda ise cilt dıştan içe taranarak epilasyon sağlanır.

2.  Lazer epilasyonda kıl ve tüyler hedeflendiği için cihaz başlığının cilde teması yoktur. İpl epilasyonda cilt üzerine epilasyon jeli sürülerek cihaz başlığı cilt üzerine temas ettirilerek uygulama yapılır. Bu yüzden uygulama hijyenik ortamlarda yapılmalıdır.

İpl epilasyon hangi durumlarda uygulanmaz?

1. Kanser ( özellikle cilt kanseri),

2. Gebelik,

3. Şeker hastalığı,

4. Epilepsi (Sara),

5. Kanama bozukluğu,

6. Antikoagülan (pıhtılaşmayı önleyen) ilaçların kullanımı,

7. Kontrol altına alınamayan hormonal bozukluklar,

8. Keloid skar hikayesi,

9. Tedavi bölgesinde aktif herpes simpleks (uçuk) enfeksiyonu,

10. Güneşe hassasiyet yapan ilaç veya bitki kullanımları,

11. Güneşle tetiklenen cilt hastalığı,

12. Son 3-4 haftada güneşe veya solaryuma maruz kalanlarda uygulanmaz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç