IP adresim nedir?

Öncelikle Internet'te her bilgisayarın bir IP (Internet Protokol) adresi vardır. Tipik bir IP adresi, noktalarla ayrılan dört rakamdan oluşur; örneğin, 212.156.4.20.

Bir bilgisayarın IP adresi varsa, Internet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi kolayca bulur. Yani bir sitenin IP adresini biliyorsanız, Web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğundan her bir IP adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir.

Çoğu Internet Servis Sağlayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (Alan Adı Sunucuları - Domain Name Server- DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Internet'te trafiğin işlemesi bu IP adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz.

Siz de Internet'e bağlandığınızda bilgisayarınıza bir IP adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının IP adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir IP adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinizin son numarası değişir. Kendi IP adresinizi, Internet'e bağlıyken Windows'ta Başlat - Çalıştır satırına winipcfg yazıp Enter tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.

Statik IP: LAN IP adresi durumunda elle yapılandırarak belirlediğiniz, ya da WAN IP adresi durumunda servis sağlayıcı tarafından size tahsis edilen ve hiç değişmeyen bir IP adresidir. İnternet'teki her bilgisayarın bir adresi vardır ve bu adres IP numarası ile belirlenir. Statik İP adresleri çoğunlukla İnternet sunucuları (örneğin web siteleri) tarafından kullanılır. Pratik açıdan İnternet kullanıcılarının ip adreslerinin statik olmasına pek gerek yoktur.

Dinamik IP: Dinamik IP adresi, WAN IP adresi durumunda İnternet Servis Sağlayıcı (ISP), LAN IP adresi durumunda ise DHCP tarafından cihaza her internete bağlandığında geçici olarak atanan bir IP adresidir. Büyük bir ihtimalle, sizin WAN İP adresiniz de dinamiktir. İnternet bağlantınızı kesip tekrar bağlanarak bu siteyi yeniden ziyaret ederseniz, İP numaranızın değiştiğini görebilirsiniz. Çoğu bireysel kullanıcının WAN IP adresi bu şekilde dinamiktir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç