IOPS nedir?

IOPS: Input / Output Per Second, yani saniye başına girdi / çıktı işlemi demektir. Depolama biriminin saniye başına yapabileceği işlem kapasitesini ifade eder. Depolama sistemlerinin performanslarını ölçebilmek amacıyla kullanılan en yaygın birimdir.

Çalışma esnasında gerçekleşen bu girdi / çıktı işlemlerini şu şekilde örneklendirebiliriz: İşletim sisteminin masa üstünde bir bir ses dosyasının kısayolunun üstüne fare imleci ile gelindiğinde görünen balon için 1 iops gerekmektedir.

Aynı kısayolu açmak için çift tıklandığında harekete geçen .exe dosyası ve arka planda çağırılan onlarca .dll dosyası 10 iops’a tekabül etmektedir. Bunun yanında tek sekmeli internet tarayıcısı 20 iops, bir anti-virus yazılımı 30-40 iops, bir video ses düzenleme yazılımı ise 50-150+ iops’a karşılık gelmektedir.

IOPS neden önemlidir?

Özellikle yüksek performans ihtiyacı duyulan hosting ya da server hizmetlerinde, veritabanı, web sunucusunun log modülleri (access log) gibi uygumalar yüksek iops değerlerine çıkabilmektedir. Server Hosting ve sanallaştırma için IOPS testleri son derece önemlidir.

IOPS değerleri sizin işletim sisteminize, o an yazmakta veya okumakta olduğunuz oranlara, sıralı mı yoksa rastgele mi yazma okuma yaptığınıza, erişim süresine (latency), raid levelına ve raid yapısından doğan penaltı değerlerine kadar değişen birçok faktör bulunmaktadır.

O yüzden bir kurulum esnasından storage veya sunucu üzerinde disk seçimi yapmadan önce yardımcı bir program kullanmak en iyisidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç