İntak nedir?

İnsan dışındaki varlıkları konuşturma sanatına intak denir. Her intak sanatında teşhis sanatı vardır; ancak her teşhiste intak sanatı yoktur.

İntak sanatının bulunduğu her yerde teşhis sanatı da vardır. İnsan dışındaki canlı ve cansız varlıkları konuşturma sanatıdır. Konuşturma, kişileştirmeden sonra gelir. Varlık önce kişileştirilir, gerekirse konuşturulur. Masallar ve fabller, teşhis ve intak sanatına en çok rastlanan türlerdir.

İntak sanatına örnek:

"Bahar gelip her yan güldü
Çiçekleri biraz kucaklayım
Deyip kuşçuk her yana baktı
Sakin gökte kanat çırptı"

Bildiğiniz gibi kuşlar, insan gibi konuşamaz. Ama yukarıdaki dizelerde bir kuşa insana özgü bu nitelik verilerek kuş kişileştirilmiştir. Dörtlükte kişileştirilen bu varlığın sözleri de yer almıştır. Yani kuş, konuşturulmuştur. Öyleyse bu dörtlükte aynı zamanda intak sanatı vardır.

“Kulağının dibinde haykırdı fırtına:Isınmak istiyorsan toprağı çek sırtına” dizesinde ise “fırtına” sözcüğü ile intak yapılmıştır. Burada şuna dikkat etmek gerekir: Teşhis ve intak sanatları birlikte yapılır. İntak sanatının olduğu yerde mutlaka kişileştirme vardır. Konuşma insana özgü bir nitelik olduğundan aynı zamanda kişileştirme vardır.

Sözlükte "intak" ne demek?

1. Konuşturma, söyletme.
2. İnsan dışındaki varlıkları konuşturma, dillendirme.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç