İnci nedir?

İstriyde cinsi bazı kavkılı su hayvanlarının içinden çıkan, sedef renginde, toparlak, sert taneciktir. Süs olarak kullanılır. Sedef denen bu salgı hayvanların nazik vücutlarını kabuklarının sertliğine karşı korur, ilk salgılandığı zaman süt kibidir. Sedef gittikçe üst üste binen şeffaf, ince tabakalar halinde gelişir, katılaştıktan sonra açıklı koyulu çeşitli renkler alır. Ufak bir kum tanesi veya benzeri gibi bir madde kabuklarının arasından içeri girer de onun örselenmesine yol açarsa istiridye kendini örseleyen bu yabancı cismi zararsız hale getirmek İçin sedef salar.

Böylece o yabancı maddenin etrafı sedefle örtülür ve inci meydana gelir. İnci veren istiridyeler denizin 15-45 metre derinliğinde yaşarlar. Bunları dalgıçlar toplar. Toplanan İstiridyeler dikkatle yıkanır, temizlenir, özel çekiç ve cımbızlar kullanılarak içleri açılır, incileri çıkarılır. İncilerin çıkarılmasında röntgen ışınlarından da yararlanılır. Eğer istiridyenin içinde inci görülmüyorsa incinin açılmasından vaz geçilir. Suni olarak inci yetiştirmeyi ilk defa 13. yüzyılda Çinliler yapmışlardır. Fakat bu işi Japonlar, 1912'den beri en iyi şekilde yapmaktadırlar,

Deniz yumuşakçaların da meydana gelen yani doğal olan ve de nadir olarak bulunan incilerin rengi genellikle sedef rengindedir. Fakat, siyah, pembe ve beyaz renk inciler de bu güne kadar bulunan renkli inciler arasında yer almaktadır. Günümüzde en nadir inciler siyah renktedir ve bu incilerin değeri diğerlerine göre oldukça fazladır. Diğer renk incilere oranla siyah renk incilerin oluşması, çok daha zordur. Bu durum, incileri eşsiz bir eşya olarak gören moda tasarımcıları tarafından oldukça önemlidir.

inci

Bu nedenle de, siyah renk incilere çok fazla paralar ödenebilmektedir. Dünyada oldukça nadir olarak bulunan incinin üretilmesi için, çeşitli stratejilere ve projelere yönelim gerçekleşmiştir. Bu projelerden en önemlilerinden birisi ise, denizlerin içlerine kurulan çiftliklerdir. Bu çiftlikler dünya üzerindeki çeşitli yerlere kurulmaktadır. Çiftliklerde yer alan ve inci oluşumu için uygun olan istiridyelerin içlerine yapay parçacıklar yerleştirilmektedir. İnci meydana gelebilmesi için istiridyelerin içlerine yerleştiren yapay parçacıkların ardından, istiridyeler belirli aralıklarla düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bir nevi maden olan bu istiridyelerin deniz içerisindeki zarar görmemeleri de sağlanmaktadır.

Gerekli şartlar sağlanan ve güvenliği de korunan deniz istiridyelerinden inci oluşma süreci, istiridyelerin türüne göre iki ile sekiz yıl kadar sürebilmektedir. Bu yolla yapay olarak üretilen incilere, kültür incisi adı verilir. Suni yollarla üretilen kültür incilerinin değeri, doğal yani gerçek incilere göre çok daha düşüktür. Fakat incinin süs ve ziynet eşyalarında kullanılması ve de çok nadir bulunması dünyada, kültür incisi üretimini önemli ve ilgi gören bir sektör haline getirmeyi başarmıştır.

Ayrıca bugün çeşitli maddelerden de sahte inci yapılmakta ve gayet ucuza mal edilmektedir. Gerçek incilerin en güzel ve değerlileri Sulu takımadaları, Avustralya açıkları, Arı, İnci adaları, Panama koyu, Kızıldeniz, Filipin açıkları, Birmanya ve Seylan'da çıkarılır. Bugüne kadar rastlanan incilerin en büyüğü bir armut biçimindedir. Uzunluğu 3,5 sm., genişliği 2,7 sm.'dir. Avrupa'nın en ünlü inci pazarları ise Amsterdam, Londra ve Paris'tir.

Sözlükte "inci" ne demek?

1. Yanlışlığı nedeniyle gülünç olan sözcük ya da tümce.
2. İstiridye gibi kimi kavkılı deniz hayvanlarının içerisinde oluşan, değerli, küçük, sert, sedef renginde süs tanesi.

İnci kelimesinin ingilizcesi

[INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) ] n. pearl
n. inches, inch

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç