İmparatorluk nedir?

Bir imparator tarafından yönetilen ve hakimiyeti altında birçok diğer hükümetler veya milletler bulunduran büyük devletlere denir. Tarihin ilk çağlarından beri dünyada imparatorluklara Taşlanmıştır. Bu arada İskender ve Roma İmparatorlukları, Bizans İmparatorluğu, en ileri ülkelere hakim olmuşlardır. Avrupa’da kurulan imparatorluklara karşılık Doğuda da Büyük İslam imparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu uzun yıllar birçok milletleri egemenlikleri altında yaşatmışlardır.

Yakın zamanlarda en kuvvetli imparatorluklar İngiltere ve Avusturya - Macaristan iken, ekonomik ve siyasi gelişmeler, sömürgeciliğin tasfiyesi bugün için bu anlamda bir devlet bırakmamış, imparatorlukların yerini «büyük devletler» almıştır, «İmparatorluk» ve «imparator» deyimi ise bir ünvan haline gelmiştir. Dünyada birçok devlet kurulmuş olmasına karşın dünya üzerinde imparatorluk haline gelmiş olan ülke sayısı o kadar çok değildir, hatta bazı imparatorluk diye geçen ülkelerin ismi dahi günümüzde hatırlanmamaktadır.

Örneğin Osmanlı İmparatorluğuda Dünyada ismi bilinen büyük imparatorluklardan bir tanesidir. Aşağı yukarı 600 yıllık bir süre ayakta kalmayı başarmışlardır. Uzun bir zaman üç kıtada toprakları bulunan bir imparatorluk olmuştur. Bazı kişiler Dünyanın 3’te 1’i Osmanlının hakimiyetine girmiş diye yanlış bilgi edinmiş olsada aslında 3 kıtada toprağı olan bir imparatorluk olmuştur. Çünkü dünyanın karalarının toplamı 149 Milyon kilometre civarındadır. Osmanlının en büyük sınırlara ulaştığı zamanki toprak büyüklüğü yaklaşık olarak 19 Milyon 900 Bin kilometre karelik bir toprak büyüklüğün sahipti.

Moğol İmparatorluğu kurulduktan sodece 70-75 Yıl gibi bir süre içerisinde Yaklaşık olarak karasal yönden dünyanın %22’lik kısmını eline geçirmiştir. 1206 Yılında kurulan Moğal imparatorluğunun en yüksek sınırlara ulaştığı 1279 yılında 34 Milyon Kilometrekarelik bir toprağı hakimiyetlerine geçirmişlerdir. Bu genişlik dünya üzerinde bitişik sınırlara sahip en büyük toprak olmuştur. Ve bu topraklara hakimiyet kuranda Moğal İmparatorluğu olmuştur.

Sözlükte "imparatorluk" ne demek?

1. Kendi topraklarında oturan çeşitli ulusları egemenliği altında toplayan devlet biçimi.
2. İmparator olma durumu ya da sanı.

İmparatorluk kelimesinin ingilizcesi

adj. imperial
n. empire

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç