İmaret nedir?

İmaret; yoksullara ve öğrencilere yiyecek dağıtmak için kurulmuş hayır kurumlarına denir.

Sosyal kurum olmak bakımından imaretin ilk tohumlarını zekatta, fitrede buluyoruz, yani imaret, aslında, dinden gelen bir yardımlaşma kurumudur. Çok kazanmış, servet sahibi olmuş kimseler yoksullar için birtakım «hayrat» (hayır eserleri) yaparlardı ki bunun bir şekli de imarettir. Bunun için imaretlerin hemen hepsi vakıf gelirleriyle idare edilir. Bir imaret açan, o kurumun yaşaması için belli geliri olan yerleri imarete bağlardı.

Yapı olaral< imaretler, çoğunlukla, bir külliyenin parçasıydı. Bu hayır kurumları daha çok camilerin, medreselerin bir parçası olarak yaptırılırdı. Bu arada, bilim öğrenenlerin başka işlerle uğraşmaya zamanı kalmadığı düşünülerek medrese öğrencilerine günün belli zamanlarında parasız yemek vermek üzere imaretler yaptırılmıştır.

İmaretin yapı özelliğini İstanbul’da, şimdi Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Süleymaniye Külliyesi’nin imaretinde görüyoruz: Kemerli bir kapıdan avluya girilir, bu üstü açık «içtima mahalli» (toplantı yeri) çevresinde fırın, mutfak, odalar bulunur. Büyük İmaretler arasında Edirne’dekini, İznik’teki Nilüfer Hatun Imareti’ni saaybiliriz. İmarette verilen ekmeğe «fodla» denirdi.

Sözlükte "imarethane" ne demek?

1. - imaret.

İmarethane kelimesinin ingilizcesi

n. almshouse
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç