İLİTAM nedir?

İLİTAM İlahiyat Lisans Tamamlama anlamına gelmektedir. İlahiyat ön lisans derecesine sahip kişilere, ilahiyat lisans diploması alabilmek için gerekli eğitimi vermeyi amaçlayan programdır.

Programın amacı; İlahiyat önlisans derecesine sahip kişilere, ilahiyat lisans düzeyine ulaşabilmeleri için uzaktan eğitim imkanları ile gerekli eğitimi vermek ve lisans diploması sahibi olmalarını sağlamaktır.

İLİTAM programının yürütülmesi

1. İLİTAM programı, yarıyıl esasına göre, ön lisans programı üzerine dört yarıyıllık bir lisans tamamlama programı olarak yürütülmektedir.
2. İLİTAM programında ders geçme sistemi uygulanır. Programın birinci sınıf derslerinin en çok üçünden başarısız olan öğrenci ikinci sınıfın derslerini alır. Üç dersten fazla dersten başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları bu dersleri tekrar ederler, ikinci sınıftan ders alamazlar.

Yeterlikleri tamamlama

1. Öğrenciler her yarıyıl sonunda yarıyıl sonu (final) sınavlarından önce açılacak olan bir haftalık
2. "Yeterlikleri Tamamlama Programı"na alınırlar.Yeterlikleri Tamamlama Programı Üniversite salonlarında, derse giren öğretim üyelerince yürütülür.
3. Ders başarı notunun hesaplanmasında; ara sınavların ortalamasının etkisi %10, yarıyıl sonu sınavının etkisi %90’dir.

Programın amacı nedir?

Programın amacı; İlahiyat önlisans derecesine sahip kişilere, ilahiyat lisans düzeyine ulaşabilmeleri için uzaktan eğitim imkanları ile gerekli eğitimi vermek ve lisans diploması sahibi olmalarını sağlamaktır.

Başvuru tarihleri nedir?

Başvuru tarihleri ÖSYM’ nin DGS sınav takvimine göre belirlenmektedir.

Programa kimler kayıt yaptırabilir?

Programa kayıt olmak için İlahiyat Ön lisans programından mezun olup  ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılmak gerekmektedir.

Programa kayıt yaptırabilmek için kaç puan almak gerekiyor ?

Programa kayıt olmak için ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavından (DGS) alınması gereken puan her yıl katılan öğrencilerin başarı durumuna göre değişmektedir.

Programa nasıl başvuru yapılır?

Programa başvurular ÖSYM kanalıyla alınır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç