İkili test nedir?

İkili test 11-14 haftalar arasında gebelerde uygulanan bir zeka testidir.

2000 yılından itibaren dünyada ve ülkemizde kullanıma giren ilk trimester tarama testinin amacı down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır. İkli tarama testi, ikli test, ilk trimester tarama testi, 11-14 hafta tarama testi veya double test olarak da bilinmektedir. İngilizce'de "double screening test" olarak da geçmektedir.

Önce ultrason ile bebeğin ense kalınlığı ölçülür daha sonra hastadan kan alınır, ikisinin sonuçları hastanın yaşı ve diğer belirli parametrelerle birleştirilir ve hastaya bir risk oranı verilir. Bu bir kesin tanı yöntemi değildir sadece tarama yöntemidir.

Çıkan sonuca göre yüksek riskli olan gruptakilerin sonuçları, kordosentez dediğimiz bebeğin kordonundan kan alma veya amniosentez dediğimiz bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan su alma ve alınan bu materyalin genetik incelemesi ile kesinleştirilir.

İkili tarama testi nasıl yapılır?

İkili tarama testi, bebekte zeka geriliğinin veya bazı organ anomalilerinin var olup olmadığını araştırmaya yöneliktir. Bu sebepten dolayı, hamilelik döneminin 11. ile 14. haftaları arasında anneden kan örneği alınır. Alınan kan değerlerinin içerisinde beta hCG ve PAPP-A seviyeleri ölçülerek, bunun yanında annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri göz ardı edilmeden neticeler bilgisayar ortamında incelenme altına alınır.

Yapılan bu işlem ikili tarama testi olarak ifade edilir. Aynı zamanda yapılan teste, bebeğin ense kalınlığı NT testi de ilave edilirse, ortaya çıkan sonuç daha belirgin olur ve yapılan işlem kombine test olarak önümüze çıkar. Öbür yandan uygulanan ikili tarama testi ile down sendromlu bebeklerin yaklaşık % 65’i tespit edilebilmektedir. Ancak kombine test ile beraber bu oran yaklaşık % 85 lere dahi çıkabilmektedir. Her iki testin yapımında da, bebeklerin tamamının sendromlu olup olmadığının saptanması, ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Sonuç kan günde çıkar?

Hastaneye ve labaratuara göre değişmekle birlikte ikili test sonucu genellikle en geç bir kaç gün içerisinde çıkar. Sonuç çıktığında mutlaka doktorunuza göstermelisiniz. Sonuç normal yani düşük riskli ise ne anlama gelir? Sonuç yüksek riskli ise ne anlama gelir ve bundan sonra hangi yolları izlemelisiniz doktorunuz size anlatacaktır.

İkili test sonucuna göre risk belirleme

İkili test sonucunda Down sensromu için yüksek risk sınırı 1/270 kabul edilir. Yani sonuç 1/270'den büyük çıkarsa (örneğin 1/200) bebekte Down sendromu olma riski normalden yüksektir  ancak bebek normal de olabilir. Kesin tanı için CVS veya amniyosentez yapılmalıdır.

İkili test sonucunda Edwards sendromu (trizomi 18) için yüksek risk sınırı 1/100 kabul edilir. Yani sonuç 1/100'den büyük çıkarsa (örneğin 1/80) bebekte Edwards sendromu olma riski normalden yüksektir ancak bebek normal de olabilir. Kesin tanı için CVS veya amniyosentez yapılmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç