IEC nedir?

IEC, International Electrotechnical Commission kelimelerinin kısaltmasıdır. Uluslararası Elektroteknik Komisyonu anlamına gelmektedir.

1906 yılında elektrik, elektronik ve ilgili teknolojiler konusunda uluslararası standard hazırlama çalışmalarına başlayan ve halen 51 üyesi bulunan IEC ’ye TSE 1956 yılında üye olmuştur.

IEC'nin amacı nedir?

IEC’nin hedefleri global pazar gerekliliklerini karşılamak, ürünlerin ve hizmetlerin kalitesini arttırmak, insan sağlığı ve güvenliğine katkıda bulunmak, çevrenin korunmasına katkı sağlamaktır.

Bilindiği gibi, uluslararası standardların dünya ekonomisinde ve ticaretinde yeri çok fazla önem taşımakta, bu açıdan IEC üyesi ülkeler bu standardların yapımında gayret sarfetmekte ve bunu, görevi uluslararası standardları geliştirmek ve sistematik kontrollerini yapmak olan teknik ve alt komitelere üye olarak sağlamaktadır.

Bu çerçevede, TSE, ülkemiz sanayisini ilgilendiren konularda çalışan komitelere üye olmakta ve bu komitelere ait standard taslaklarını görüş hazırlanması ve bilgi için standard hazırlık gruplarına, laboratuvarlara ve ilgili sanayicilere göndermektedir.

Dış bağlantılar

www.iec.ch

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç