ID nedir?

ID; kullanıcı adı demek, herhangi biryerde, forumlarda, oyunlarda, kullanıcı gerektiren programlarda, e-posta servislerinde kullanılır.

Örneğin bilgisayarın ID numarası adı üstünde onun kimlik numarasıdır. Sosyal Medya sayfalarınız için farklı ID’lere sahip olabilirsiniz. ID numarası İngilize Identity kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe manası kimliktir. Bilgisayarınızın ID numarası kullandığınız Windows’unuzun kimlik numarasıdır.

Bilgisayarınıza format çekip yeniden kurulum yaptığınızda ID numaranı değişir. ID numarası ip numarası ile çok kez karıştırılıyor. Ancak ikisi farklı şeylerdir. ID numarası genelde uzaktan erişim programları veya benzer programlarda işe yarar.

Ayrıca İd, ego ve süperego insan zihninin katmanlarıdır. Bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler.

İd, zevk temelli bir istekler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktasıdır. Temel ve en ilkel benliktir. Ana kaynağı cinsellik, açlık gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulmasıdır. Ego ise idin bu isteklerini gerçeklikle karşılayan kısımdır. Çeşitli savunma mekanizmaları ile idi dengeler. İd ve süperego arasında dengeleyici unsurdur.

Temel görevi kişisel güvenlik sağlamak ve idin bazı isteklerine izin vermektir. Freud ilerki yıllarda gerçekliği test etmek, savunma, bilgi sentezi ve zeka fonksiyonları ile hafızayı bu merkeze bağlamıştır Süperego, baba figürünün ve kültürel adetlerin içselleştirilmiş bir sembolüdür. İd'in ihtiyaç ve talepleriyle çatışma halindedir. Id ye karşı saldırgandır. Tabuları ayakta tutar. Oidipus kompleksinin çözümü için baba figürününiçselleştirilmesidir.

Sözlükte "id" ne demek?

1. İngilizce' deki Identity kelimesinin kısaltmasıdır. Özellikle bilgisayar yazılımlarında parametre olarak ya da veritabanında alan (field) ismi olarak kullanılır. Veritabanı tablolarında bazen kayıtlar için "id number" (kimlik numarası) yaratmak gerekebilir.
2. (Psikoloji) Sigmund Freud'un 3'e böldüğü kişilik yapısının en alt, fakat en güçlü basamağı. Freud'a göre id kişinin ilkel benliğidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç