ICS nedir?

ICS (Ice Cream Sandwich), android 4.0 sürümünün kod adıdır yani proje geliştirilirken verilen isimdir.

ICS ile gelen yenilikler

Geliştirilmiş çoklu görev:
Android 4.0'daki harika çoklu görev özelliklerinden çok fazla bahsedilmiyor. Örneğin giriş düğmesini basılı tutarak son kullandığınız uygulamaların bir listesini açabilirsiniz. Bu liste eskisinden daha iyi ve uygulamaların ekran görüntülerini tam ekranda görebiliyor, listeyi yukarı ve aşağı kaydırabiliyorsunuz.Uygulamanın resmine tıklayıp yaptığınız işe bıraktığınız noktadan devam edebilirsiniz  Bir uygulamanın küçük resmini yan tarafa sürükleyerek onu kapatmanız da mümkün.

Uygulamalar arasında daha iyi gezinme:
Android’in önceki sürümlerinde ki  en önemli sorunlarından bir tanesi, geri tuşunun yeterli bir biçimde çalışmamasıydı. Düğme bazı uygulamalarda sizi bir önceki ekrana aktarırken, bazılarında giriş ekranına geri getiriyordu. google bunu uygulamalardaki dokunmatik geri düğmesiyle onarmış görünüyor. Bir uygulamayı açtığınızda sol üstte bulunan küçük ok simgesini kontrol edin. Bu düğme, sizi uygulama içerisinde bir önceki ekrana aktaracaktır.(Ancak bu küçük ok her model telefonda bulunmuyor )

Daha iyi klavye:
Android 4.0'ın klavyesinin daha kolay bir kullanıma sahip olduğunu söylemeliyiz. Yeni klavye çok hızlı yazmanıza izin veriyor ve Android’de şimdiye dek gördüğümüz en iyi klaye olarak kabul görüyor.

Gece dostu tarayıcı modu:
Android 4.0, gece saatlerinde beyaz renklerin gözünüzü almasına engel olacak bir tarayıcı moduna sahip. Ayarlar > Erişebilirlik yolunu izleyip  ilgili ayarı değiştirerek tüm beyaz renklerin siyah olarak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Talkback modu:
Talkback modu açıkken cihazınız görme engelli ve az gören kullanıcılara yardımcı olmak üzere sesli geri bildirimler sağlar.Örneğin,dokunduğunuz,seçtiğiniz ve etkinleştirdiğiniz öğeyi açıklar.Ayarlar>Erişilebilirlik>Talkback yolunu izleyerek bu modu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yüz tanıma teknolojisi ile kilit açma:
Daha önceleri şekil,pin ve şifre seçeneklerinden oluşan kilit açma modelleri arasına Android 4.0 ICS  ile yeni bir tanesi daha eklendi.Yüz tanıma kilidi.Bu kilidi kullanmak için iç mekanda çok aydınlık olmayan bir yer bulun ve telefonu göz hizanıza tutun.Cihaz ön kamerası sayesinde yüzünüzü algılayıp otomatik olarak tanımlayacak.Yüz tanıma kilidi sayesinde siz olmadığınız sürece kimse telefonunuzu açamaz.Ancak bu yeniliğin küçük sorunları da yok değil.Ortamda çok fazla ışık bulunduğunda yada yüzünüzde belli bir estetik olduktan sonra cihazınız yüzünüzü tanımayabilir buda cihazın açılmayacağı anlamına geliyor.Bu ayarı kullanmak için Ayarlar>Güvenlik>Ekran kildi>Yüz Tanıma Kilidi yolunu izlemeniz yeterli olacaktır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç