IB nedir?

IB (International Baccalaureate), uluslararası bakalorya anlamına gelen dünyada eğitim birliğini sağlamak amacıyla kurulmuş, insanların farklılıklarını kabul ederek daha barışçıl bir dünya kurmayı hedefleyen sorgulayan, duyarlı, bilinçli, hoşgörülü, özgüveni yüksek ve yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş gençler yetiştirmeyi amaç edinen akademik bir eğitim organizasyonudur.

Orjinal yazılışı; International Baccalaureate Diploma Programme, dır. IB, 1968 yılında aileleri sık olarak yer ve ülke değiştiren lise öğrencilerinin ortak bir müfredatla öğrenimlerine devam etmeleri amacıyla bir gurup girişimci eğitimci tarafından Cenevre Uluslararası Okulu’nda başlamıştır.

Uluslararası bakalorya programı ne işe yarar?

Bu vakfın kuruluş amacı, lise veya üniversite eğitimini yurtdışında sürdürecek / sürdüren öğrencilerin, aldıkları eğitim müfredat programının ortak ve evrensel bir çerçeve dahilinde yürütülmesidir.

IB programına dahil olan özel okullar, MEB' in zorunlu müfredatı yanında, yaş grubuna göre öğrencilerine evrensel standartlarda sahip olması gereken kazanımları da bu program çerçevesinde sunabilmektedir.

Türkiye'de kullanılan IB programları nelerdir?

PYP (Primary Years Programme)

Bu program 3-12 yaşlar arası çocuklar için tasarlanmıştır. Programın temelinde dünya vatandaşı yetiştirmek, sınıf içinde ve günlük hayatında sorgulama-tabanlı-öğrenme felfesesi vardır. PYP programında 6 ana konu başlığına ağırlık verilmektedir.

Bu program ülkemizde anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde uygulanabilmektedir. PYP’nin en önemli amaçlarından biri de, öğrencilerin ulusal değerlerini ve kültürel kimliklerini korurken aynı zamanda dünya insanı olabilmeleri ve uluslararası bir düşünceye sahip olabilmelerini kazandırmaktır.

MYP (Middle Years Programme)

MYP programı ise PYP' nın devamı olarak 11-16 yaş aralığındaki öğrencilerin, PYP programından aldıkları kazanımların üzerine ekleyip, IB diplomasına sahip olabilmek için almaları gereken DP programı için hazırlık amacındadır.

Bu program Türk Milli Eğitim sistemine göre İlköğretim İkinci Kademe Programı olarak uygulanabilmektedir. MYP, ülkemizde uygulanan MEB programının gereklerini yerine getirmekle beraber, öğrencilerin dersler-arası bağlantıları daha iyi anlamalarını, dünya üzerindeki yerlerini ve rollerini eleştirel bir gözle incelemelerini sağlayan bir programdır.

DP (Diploma Programme)

IB DP programı 16-19 yaş arası diploma programıdır. Lisenin son 2 yılında öğrenim gören öğrenciler için tasarlanmış bu program hiçbir ülkenin eğitim sistemine bağlı olmadan, bazı eğitim sistemlerinin gerektirdiği uzmanlaşmaya dayanan eğitim ile tercih edilen genel eğitim anlayışı arasında bilinçli bir uzlaşma niteliğindedir.

IB DP programı mezunları, yurtdışında üniversite okumak için gerekli olan ve tanınan uluslarası bir lise diplomasına sahip olmaktadırlar.

Özellikle ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve bazı Avrupa ülkelerinde IB diplomasına sahip olan öğrenciler diğerlerine göre daha avantajlı durumdadırlar. Amerika’da bazı üniversite ve kolejler IB mezunlarını doğrudan üniversitenin ikinci sınıfına yerleştirmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç