Huron nedir?

Kuzey Amerika’da ABD ile Kanada arasında bulunan dünyanın en büyük göllerinden biri. Alanı 59.600 km 2 dir. Saint Clair Irmağı ile Superior Gölüne, Mackinac Boğazıyla da Miçhigan Gölüne bağlanır. Gölün uzunluğu 510 km, en geniş yeri 330 km, en derin yeri 215 m, ortalama derinliği ise 60 metredir. Kıyıların tabii güzelliği ve suyunun kalitesi ile dikkati çekmektedir. Dünyada en çok adaya sahip göldür. Kenarında kış sporlarından kayak ve buz patenti gün geçtikçe artmaktadır. ABD-Kanada sınırı bu gölün arasından geçer. Ayrıca büyük bir göl durumunda bulunan Georgiyan Körfezi de bu gölün bir kısmıdır.

Deniz yüzeyinden 200 m kadar yüksekte olan Huron Gölünün sularında çok çeşitli balık vardır. Genel olarak aralıktan nisana kadar buzla kaplı olan göl, şiddetli fırtına etkisindedir. Huronlar, Kuzey Amerika’da, Huron Gölü kıyısında 17. yüzyılda yaşamış yerli bir kabiledir. Fakat asıl Huronlar Saint

Lorent bölgesinden gelmiş olan dört kabileden meydana gelirdi. Nüfusları 20.000 olup Georgian Yarımadasında (Şimdiki Ontario) yaşarlardı.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç