Hububat nedir?

Tahıl ya da hububat genellikle buğdaygillerden hasat edilen ürünlere ve onların tohumlarına verilen addır.

Hububat dünyada  en fazla tüketilen yiyecektir. Bir çok yemek türünde veya ekmek olarak tüketildiği için en fazla yenen yiyecektir.

Yetişme şartları da uygun olduğu için dünyada en fazla yetişen gıdalardır. Hububat , un , ekmek , makarna , erişte vb. ürünlerin yapımında kullanılır. Besleyci özelliği fazladır. Tok tutma özelliği de vardır.

Sektörün en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünleri arasında pastacılık ürünleri, değirmencilik ürünleri, kakaolu mamüller, şeker ve şeker mamülleri, diğer gıda müstahzarları, bakliyat ürünleri, bitkisel yağlar ve hububat bulunmaktadır.

hububat

2023 yılı için 13,7 milyar dolarlık ihracat hedefi koyan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü TİM'in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) sektörel sınıflandırmasına göre, ihracat değerleri açısından tarım kategorisindeki en büyük alt sektör konumundadır.

Yükselen bir grafik çizen sektör gerek üretim gerekse ihracat bağlamında ülke ekonomisinin dinamolarından biri olmuştur. Sektör 190'dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmekte ve geniş bir pazar yelpazesine sahiptir. Sektör ihracatında Orta Doğu ülkelerinin ağırlığı göze çarpmakta olup, Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri ise öne çıkan diğer pazarlar olmaktadır.

Hububat türleri

Sıcak bölgelerde yetişen mısır, darı, pirinç sorgum serin iklime sahip bölgelerde yetişen arpa, yulaf ve çavdar tahıl türleridir.

Hububat faydaları

Bu besin grubu tüm hububat tanelerini, ekmek, pirinç ve makar­nayı içerir. Günde üç veya daha faz­la porsiyon öneriyoruz. Bir yaşında­ki çocuk için porsiyon miktarı yarım dilim ekmek, 15 kadar yenmeye hazır taneler (gevrekler) veya dört bir tabak makarnadır. Beş yaşın­daki çocuk için bir veya yarım dilim ekmek, yaklaşık 28 gramlık yenme­ye hazır tane veya yarım tabak makarna bir porsiyon oluşturur.

Bunlar dengeli beslenme için gerekli olan besin gruplarıdır, ancak okul öncesi çocuğunuzun her gün tamamen dengeli bir yemek yeme­sini beklemeyin. Beslenme açısın­dan seçilmiş uygun besinler arasın­dan bir tercih yapmalarına müsa­ade edildiğinde, çocukların birçoğu gereken dengeyi birkaç gün süresince sunan yemekleri tercih ederler.

Bu, çocuğunuzun bir gün yerfıstığı yağıyla yapılmış sandviç­leri, portakalları, diğer bir gün sütü ve başka bir gün de hamburgeri, patates kızartmasını ve havucu çok yemesi anlamına gelebilir. Aslında genel durum, onun bir gün ne yediğinden daha önemlidir.

Sözlükte "hububat" ne demek?

1. Tahıl.

Cümle içinde kullanımı

Benim memleketim de ziraata elverişlidir, hububat yetiştirir.
- R. H. Karay

Hububat kelimesinin ingilizcesi

n. cereal, cereals
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç