Html 5 nedir?

Hiper metin İşaretleme Dili anlamına gelen html, web sayfaları hazırlamak için kullanılır.

Html sadece size bir gösterim biçimi, notasyon, sunar. html bir programlama dili değildir.

Html5 html standartlarının gelişmiş 5'nci sürümüdür. Ses veya film etiketleri gibi bir çok spesifik yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML5, sadece bir biçimleme dili olmasından ziyade web uygulamaları yaratmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve javascript ile birleştirmek çok daha güçlü uyumlu ve sağlam uygulamaları mümkün kılmaktadır.

Html 5 hangi tarayıcılar tarafından desteklenmektedir?

Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera, google Chrome, Safari tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.

Html 5 ile yeni gelen elementler nelerdir?

section: Kitabın bir bölümü, bölümün bir kısmı veya gerçekte HTML sayfamızın herhangi bir kısmını tanımlamak için kullanabiliriz.

header: Web sayfamızın üst kısım olarak belirlediğimiz kısımı tanımlamak için kullanabiliriz. <head> ile karıştırmayalım.footer: Web sitemizde alt kısım olarak belirlediğimiz kısımı tanımlamak için kullanabiliriz.

nav: Diğer sayfalara link verilen kısımlar, menü oluşturduğumuz kısımları tanımlamak için kullanabiliriz.

article: Günlüğümüzdeki(blog) bir konu, ansiklopedideki bir bölümü tanımlamak için kullanabiliriz.

aside: İçerik ile ilişkili ayrıntılar, notlar vb alanlar için içeriğin yanına iliştirilmiş alanları tanımlamak için kullanabiliriz. figure: Genelde kullandığımız şekil ve açıklaması için eklenmiş güzel element. Hem şekil hemde açıklmasını içeren bir element dialog: Bu element ismindende anlaşıldığı gibi diyalog, karşıklık sohbet içeren sayfaları daha kolay kodlamamız için eklenmiştir. Bu element <dd> ve <dt> elementlerini alt element olarak kullanır.

m(marked): m elementi işaretlenmiş metin olarak tanımlanabilir. Anahtar kelime tabanlı çalışan ara motorları için biçilmiş kaftan olarak değerlendirebileceğimiz bu element, programcılarında işine yarayacaktır.

time: Metin içindeki zaman bilgilerini normal içerikten ayırmamıza yarayan bir element. Bilgiye kolay erişimimizi sağlayan bir element.

meter: Meter elementi özel oranları tanımlayan sayısal değerleri için kullanılır. Altı adet özniteliği vardır: value, min, low, high, max, optimum. progress: İlerleyen prosesin durmunu göstermek için tanımlanır. Yüklenen resimler için kullanılablir %45 yüklendi yazısını göstermek için mesela. İki adet özniteliği vardır: value ve max. Javascript yardımı ile kolaylıkla yükleme işlemlerimizi yapabilmemizi sağlayacak güzel bir element.

video: Bir çok medya türünü destekleyen video elementi, görsel  medya dosyalarını sitemize  eklememizi kolaylaştıracaktır.

audio: İşitsel medya elementlerini sayfalarımıza eklemek için kullanabilceğimiz bu elementin autoplay ve loop öznitelikleri var.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç