HSV nedir?

HSV Herpes Simpleks Virüsleri, insanda en sık görülen enfeksiyon etkenlerden biridir. Belirtisiz de geçirilebilen birincil enfeksiyonun ardından, dolaşımda antikor varlığına rağmen, virus latent olarak kalıp, ileri dönemlerde ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkarabilmektedir. İnsanlar HSV tip 1 ve HSV tip 2’yi taşırlar. Virüs içeren salgılar ile doğrudan değinme sonucu hastalık bulaşabilir. HSV tip 1’in genellikle dudakta, tip 2’nin ise genital bölgede hastalık oluşturur ancak iki tip de her bölgede deri döküntüsü yapabilir.

Birincil enfeksiyon daha çok çocuklarda görülür, kliniği daha ağır ve uzun sürelidir. Birincil enfeksiyondan sonra virüs sinirlere uyur halde yerleşir. Darbeler, enfeksiyon, adet dönemi, stres, yorgunluk ile hastalık tetiklenebilir. Herpes enfeksiyonu, körlüğe neden olan başlıca enfeksiyöz hastalıklardan biridir. Hastalık bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde (kanser hastaları gibi) daha şiddetli ve yaygın seyreder. İkinci atak geçiren hastaalrın çoğunda yaklaşık 6 saat önce yanma, batma, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu belirtileri kızarıklık ve şişlik zemininde su dolu kabarcıkların (vezikül) oluşumu izler. Tanı için taze bir vezikül tabanından bistüri ile örnek mikroskopta incelenir. Herpes simpleks virüse karşı serum antikorları klinik tanıda yardımcı değilidir çünkü sadece kişinin virus ile daha once karşılaşmış olduğunu gösterir. Lezyonlar tipik olarak eritemli ve öedemli zemin üzerinde grup halinde veziküller şeklinde deri ve mukozanın her yerinde ama en çok ağız, dudaklar, konjonktiva, kornea ve genital bölgeye lokalizedirler.

Sonraki ataklarda, ortalama 6 saatten az süren, yanma, batma, kaşıntı gibi belirtilerin ardından  veziküller görülür ve özellikle burun, kulaklar veya parmaklara yerleşen lezyonlarda ağrı yakınması baskındır. Tam iyileşme başlangıçtan 8-12 gün sonra görülür. Genelde iz bırakmadan iyileşir.

HSV bulaşma yolları nelerdir?

Bulaşma yolları, oral, vajinal, anal cinsel ilişki, öpüşmek, okşamak, seks oyuncakları, doğum esnasında, yumru veya yaralara doğrudan cilt teması durumunda yüksek risk. Belirtilerin görülmediği zamanda da bulaşması mümkündür.

HSV belirtileri nelerdir?

Çoğu HSV enfeksiyonu belirti göstermez. Bazı vakalarda ilk enfeksiyon belirli hastalık belirtileri gösterebilir: Gribe benzer şikayetler, ateş, bağ ve adale ağrısı. Enfeksiyonlu yerde kaşınma ve yanma, patlayan ve kurum oluşturan acı verici uçuklar, lokal lenf bezi şişkinlikleri, idrar yaparken yanma, kadınlarda kan kırmızı vajina, vajina dudakları ve rahim ağzı. Yeni doğanlar için uçuk enfeksiyonu hayati risk taşır.

HSV nasıl tedavi edilir?

Tedavide uçuk tedavisinde de kullanılan asiklovir adlı virüslere etkili ilaç kullanılır. Ancak gebelikte bu ilacın kullanımıyla ilgili çalışmalar kısıtlı olduğundan bu dönemde tercih edilmez. Genel hijyenik kurallara uyma, ağrı kesiciler kullanma, idrar yapmanın aşırı ağrılı olduğu durumlarda idrar boşaltımını sağlamak için sonda takılması gibi önlemler alınır. Genital bölgenin kuru ve temiz tutulması önemlidir. Anne hayatını tehdid eden enfeksiyonların varlığında ise damar yoluyla asiklovir içeren ilaçlar kullanılır.

Genital herpes nedir?

Çok sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir deri hastalığıdır. Ağrılıdır ve tedavi edilmezse 2-3 hafta devam eder. Karakteristik olarak genç erişkinlerde vulva, vagina veya penise yerleşim gösterir. Deri lezyonları ile birlikte, ateş, halsizlik, ağrılı lenf bezi büyümesi saptanır. Herpes virüsleri vücutta belirli sinir hücrelerine yerleşir ve bu enfeksiyonu geçiren kişilerin önemli bir kısmında  yaşamları boyunca zaman zaman belirtilerin tekrarlamasına neden olur.

Halk arasında cinsel uçuk, genital uçuk, genital aft ya da cinsel aft olarak bilinir. Hastalık yıllardır vücutta sinsi bir şekilde uykuda kalabilir. Human papilloma virus herpes genitalis ile genellikle birlikte bulunabilmekte ve her iki lezyon da , Human papilloma virus herpes genitalis lezyonları, aynı kişide birlikte bulunabilmektedir.

Genital Herpez enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Genital herpes nasıl bulaşır sorusu genellikle bu hastalıkla müzdarip kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Enfeksiyon sadece ve sadece cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Genital herpez, aktif genital herpes infeksiyonu olan eşinden doğrudan cinsel temas ile geçer. Eşlerin birbirine bu enfeksiyonu bulaştırması genellikle farkında olmadan da oluşabilir. Bulaşma hastalık belirtilerinin olmadığı dönemde bile oluşabilir. Genital herpes hastalığına sahip olan kişiler % 70 oranında bu hastalığın farkında değildir ve portördürler.

HSV vücuda genellikle dudak veya genital bölge mukozasındaki bir çatlaktan girerek ilerler ve sinir gangliyonlarına yerleşir. Bir kere sinir gangliyonunu tutan ve buraya yerleşen  virüs yaşam boyu orada kalır. Virüs, hücre içine girdiğinde yaşamak için hücrenin fonksiyonlarını kullanır ve bundan dolayı hücrede hasara neden olur. Bu hasarın  tipik belirtileri şiddetli ağrı, kabarcık, kaşıntı, huzursuzluk hissi  ve içi sıvı dolu kırmızı şişlikler, büller yani afta benzeyen lezyonlardır. Hasta devamlı olarak huzursuzdur.

HSV yani Herpes virüsü bir kere vücuda girdiği zaman vücutta savaşmak için antikor dediğimiz savaşçılar oluşur. Bunlar kanda bulunurlar ve bağışıklık cevabı için çok önemlidir. Genital herpes de nüksler yani tekrarlar  her zaman ilk ataktan daha hafif seyreder. İlk atak ilk yada primer infeksiyon olarak adlandırılır. Bu aşamada virüs sinir gangliyonuna yerleşir. Tekrarlayan ataklar (nüksler) virüsün sinir gangliyonunda çoğalması ile oluşmaktadır ve verdikleri rahatsızlık daima ilk enfeksiyona göre daha hafiftir ve daha kısa sürede iyileşme olur.

Genital Herpes belirtileri nelerdir?

• Sıvı dolu kabarcık, büller, kabarıklık ve döküntü öbekleri. Uçuk tarzı bu döküntüler  vajina, dış genital   organlar ve rahim ağzında da çıkmaktadır.
• Döküntü yerinde ödem, şişme, kabarma,çatlaklar.
• Kaşıntı, batma ve huzursuzluk hissi.
• Cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken ağrı, hatta cinsel ilişkiye girememe,ağrılı seks1 - 6 hafta süren cilt ağrısı, ciltte yanma hissi.
• Lenf bezlerinde şişme, lenfadenopatiKas ağrıları, spazm.
• Karın ağrısı, bacaklarda ağrı, sancı, spazm.
• Baş ağrısı, halsizlik, isteksizlik ve kendini kötü hissetme hali.

Genital herpes tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın alevlenmelerinin sıklığını, şiddetini ve süresini azaltmada çok etkilidir. Bu, alevlenme ilk ortaya çıkışında birkaç gün sürebilir. Alternatif olarak, alevlenmeleri önlemek isteyenler veya alevlenmeler arasındaki viral yayılmayı azaltmak isteyenler için, tedavi, birkaç ay veya yıl boyunca günlük olarak sürdürülebilir (baskılama tedavisi).

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç