HSG nedir?

Bu yöntemin amacı rahim içi ve tüplerin sağlık durumunu kontrol etmektir. İlk olarak bir sıvı rahim ağzından basınç uygulayarak sıvı verilir ve bu sıvının rahim ve tüplerin içindeki dağılımı incelenir bunun sonucu olarak röntgen filmi oluşturulur.

Sağlık problemi bulunmayan bayanlarda bu verilen sıvı rahim ve tüplere girer ve daha sonra karın boşluklarına doğru bir yol izler. Suyun bu hareketlerini skopi adlı ekrandan canlı olarak takip edilebilir veya belirli sürelerde röntgen filmleri çekilir. Skopi yönteminin kullanılması tavsiye edilir çünkü sonucun yanlış çıkma ihtimalini yok eder.

Rahim filmi HSG olarak ta bilinmektedir ve HSG yapılmadan kısırlık teşhisi koyulamaz. Herhangi bir tıkanıklığın olup olmadığı HSH sayesinde öğrenilebilmektedir.

Rahim filmi çektirmek on beş dakika civarlarında süren bir operasyondur. Rahime sıvı verilmesi,röntgenin çekilmesi ve teşhis aşamalarından oluşur.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filmi bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Radyoloji Uzmanı veya Teknisyeni tarafından beraberce uygulanır.

Jinekolojik muayene pozisyonundayken rahim ağzını görüntülemek için vajinaya alet yerleştirilir. Daha sonra rahme kanül adı verilen bir diğer alet yerleştirilir. Kanüle tutturulan enjektörden birkaç aşamada basınç uygulanarak kontrast madde (ilaçlı madde) verilir. Bu sıvı röntgen filminde bulunduğu yerlerde ışını geçirmediğinden beyaz bir görünüm kazandırır. Sıvı verilmesi esnasında ya belli aralıklarla röntgen filmleri alınır veya floroskopi adı verilen yöntem kullanılarak ekrandan sıvının geçişi sürekli olarak izlenir ve kaydedilir.

HSG neden yapılır?

HSG incelemesi ile doktorunuz rahmin içinde veya tüplerinizde herhangi bir tıkanıklık veya yapışıklık olup olmadığını değerlendirebilir. Bu sayede gebe kalamamanızın nedeni veya tekrarlayan düşüklerinizin sebebi hakkında yorum yapılabilmesi için değerli bilgiler edinilmiş olur.

Tüplerdeki tıkanıklıklar kadınlardaki kısırlığın %35 den asıl nedendir. Tüplerdeki kısmi veya tam tıkanıklıklar yumurta ile spermin buluşmasını engelliyebileceği gibi , döllenmiş yumurtanın rahme gelip yerleşmesine de engel olabilir. Tüplerdeki tıkanıklık geçirilmiş enfeksiyonlardan, endometriozis denilen bir hastalıktan veya geçirilmiş ameliyatlardan kaynaklanabilir.

HSG rahmin içindeki boşluğun şeklini bozan , iç hacmini daraltan : miyom, polip ve yapışıklıkların da gösterilmesini sağlar. Bu tip problemler tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç