Hsdpa nedir?

High Speed Downlink Pocket access kelimelerinin baş harfleriniden oluşan Hsdpa, "Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme erişimi" anlamına gelmektedir. Cep telefonlarının gelişimiyle birlikte mobil iletişim standartlarıda gelişti. wap ile başlayan serüven Gprs ile devam etti daha sonra Edge ile 2g standardına adım atıldı ve son olarakta herkesin bildiği üzere 3g standardı hayatmıza girmiştir.

Hızlı veri iletişi, hızlı görüntü aktarımı, hızlı internet sloganlarıyla hayatımıza giren 3g hızıyla gerçekten herkesi etkilemişti. Şimdiyse High Speed Downlink Pocket Access (Hsdpa) adında 3g'den daha hızlı bir veri iletişim standartı geliştirildi. Buna 3.5 G'de denilmekte. 3G ve UMTS teknolojilerinden 5 kat daha hızlı bir bağlantı sağlayan protokoldür. Hsdpa, Umts'nin bir genişleme paketidir ve çok daha yüksek indirme bağlantı hızları sağlamak üzere ekstra kontrol ve aktarım kanalları sağlar. Teorik olarak 14 Mbps'ye kadar hız destekleyebilmektedir.

Umts nedir?

Universal Mobile Telecommunication System kelimelerinin baş harflerinden oluşan Umts; 3G şebekeleri arasında en fazla kullanılandır. UMTS, aynı anda birden fazla terminalin veri göndermesini sağlayan bir kodlama tekniği kullanır. 2 Mbps'ye kadar hızlanabilir.

Hsdpa teknolojisini nasıl kullanabilirim?

High Speed Downlink Pocket Access (Hsdpa) teknolojisini kullanabilmeniz için cep telefonunuzun High Speed Downlink Pocket Access (Hsdpa) özelliğini desteklemesi gerekiyor. Hsdpa destekli cep telefonlarına örnekler cep telefonları yazımızın devamında sizlere verdik.

Hsdpa destekli cep telefonu modelleri hangileridir?

Samsung S5610

Nokia 6700 Slide

Nokia C3-01

Samsung B7722

Nokia Asha 303

Samsung S5620 Monte

Nokia Asha 302

Nokia Asha 300

Sony Ericsson mix Walkman

Samsung Ch@t 527

Huawei u3200

Hsdpa destekli akıllı cep telefonu(Smartphone) modelleri hangileridir?

Sony Ericsson Xperia Ray

Apple iphone 4S

Samsung Galaxy Ace S5830i

Samsung i8150 Galaxy W

Vodafone 945

Samsung S8530 Wave II

Sony Xperia S

HTC Wildfire S

HTC Desire S

Sony Ericsson Xperia Arc s vb. gibi bu ve daha farklı modellerde Hsdpa özelliği bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç