Hostel nedir?

Hostel, başkaları ile paylaşacağınız, ranzalı odalara sahip çok uygun fiyata konaklama ve farklı milletlerden insanlarla tanışabilme imkanı sunan bir konaklama biçimidir.

Otellere alternatif olarak, daha düşük bütçeli seyahat eden gezginleri hedef alır. Hosteller özellikle  uzun süre gezen yolcuların ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde tasarlanmış yerlerdir.

Ortak özellikleri seyahat etmek, keşfetmek, sohbet etmek, eğlenmek olan sosyal kişiler kalır. Aralarında benim gibi, hosteldeki ortak alandaki vaktinin çoğunlukla laptop başında yazarak ve web siteleri ile ilgilenerek geçiren asosyal tipler de olabilir tabi.

Aslında yanı başınızdaki yatakta veya üst ranzanızda uyuyanın bir yazar, dünyadaki az sayıda olan özel yazılımcılardan biri veya oldukça iyi kazanan bir pazarlamacı veya iş adamı olduğunu öğrenmek pek de şaşırtıcı olamayabilir.

hostel

Genellikle 2 türlü hostel odası vardır denebilir. Birincisi; odanın büyüklüğüne göre farklı sayıda tekli yatağın veya ranza şeklinde yatakların sıralandığı dormitory veya kısaca dorm denilen odalar. Sadece kızlara ayrılmış dorm odası Female, erkeklere ayrılmış olan Male, karışık kalınan odalar Mixed room olarak adlandırılıyor. Odaların büyüklüğüne göre 4-20 arasında yatak olabiliyor.

Çoğu hostel 4-8 kişilik yatağa sahiptir. Yatak sayısı arttıkça hostel konaklama ücreti düşer. İkinci tür hostel odalar ise bağımsız odalardır (private room). 2 kişinin kalabileceği 2 ayrı yatağı olan odalar kalabalık ortamlardan rahatsız olanlar için uygun tercih olabilir. Tek kişilik dorm odası konaklamasının 2-3 katı civarında fiyata sahiptirler. Bu odaların bazılarında çiftlerin uyuyabileceği double yatak olabiliyor. Mahremiyet açısından uygun olsalar da bu odaların çoğu oldukça küçüktür. Bazılarının penceresi olmayabiliyor (Bazen bu daha iyi anlamına gelebiliyor).

Günümüz de tipik bir hostelde aşağıdakilerin hemen hepsi bulunur:

• Ortak kullanım alanı
• Kitap değiş tokuş kütüphanesi
• Sınırsız bedava internet
• Kullanımınıza açık mutfak
• Çamaşırhane
• TV ve oyun odası ( DVD, Playstation vb.)
• Kahvaltı
• Sınırsız çay, kahve
• Şehirle ilgili haritalar / otobüs rotaları / görülecek yerler vb bilgisi
• Tur/Bilet alımında yardım
• Çanta depolama
• Bazen bisiklet, kano, kayık, araç kiralama
• Bazen hostele ait lokanta / bar
• Kiralık kasalar

Hosteller güvenli mi?

Genellikle güvenlidirler. Şimdiye kadar yüzlerce hostelde kaldım ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadım. Çoğu hostelde locker denilen kilitli dolaplar ücretsiz sağlanır. Bu dolaplara sırtçantası sığmaz, ancak 40lt’ye kadar olan çantalar, laptop, cüzdan, pasaport veya değerli eşyalar konabilir.

Yanınızda bu dolap kapıları için asma kilit olması şart. Ayrıca sırt çantasının güvenliği konusunda hassas olanlar, sırtçantası kilitlerine da kilit takabilir.Endişeli olanlar seyahat sigortası yaptırabilirler.

Müşteri profili

Nadir istisnalar dışında hostellerde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaş grubundan insanlara rastlarsınız. Ama hostellerde kalanların yaş dağılımı büyük oranda 18-30 arasıdır.Aile hostellerinde daha çok çiftler ve çocuklu aileler, parti hostellerindeyse daha çok lise ve üniversite öğrencileri kalır.Gelir profili konusunda da kesin birşey söylemek zordur. Ama şunu belirtmeliyiz ki hosteller kesinlikle “bitli turist sığınağı” değildir. Farklı gelir ve meslek grubundan insanlara rastlamak mümkündür.

Özel kurallar

• Bazı hostellerde gece en son dönebileceğiniz saat belirtilmiştir. Buna İngilizce’de “yat borusu” anlamına gelen “curfew” denir. Belirtilen saatten sonra hostele giriş yapamazsınız. Bu uygulamadaki amaç, uyuyanları rahatsız etmemektir.

• Bir de “gündüz kilit vurma” anlamına gelen “daytime lockout” uygulaması vardır. Bunda da öğlen belli saatler arasında hostelde kimse kalmaması gerekmektedir. Bu süre içinde tüm temizlik, bakım işlemleri yapılır.

• İkisi de gezginlerin hoşlanmadığı kısıtlayıcı uygulamalardır ve gitgide daha az görülmektedir. (Bu uygulamaların olmadığı hosteller zaten gururla “No Curfew / No Daytime Lockout” şeklinde reklamlarını yaparlar)

• Bazı hosteller çarşaf ve havlu kirası alırlar. Yorgan her zaman ücretsiz temin edilir. Eğer kendi uyku tulumunuz ya da çarşafınız yoksa çarşaf ve havlu kiralamak zorunda kalabilirsiniz. Gideceğiniz hostelin çarşaf ve havlu kirası alıp almadığını önceden araştırın.

hostel ne demek?

İngilizce bir kelime olan "hostel" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "öğrenci yurdu, pansiyon, yurt, han" anlamına gelmektedir.

Hostel kelimesinin diğer dillerdeki anlamlarına hostel ne demek, hostel anlamı">http://nedir.dictionarist.com/hostel bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç