Horoz

Kümes hayvanlarından tavuğun erkeğidir. Tavuktan farkı cüssece daha İri olduğu gibi kuyruğu da belirli bir şekilde uzun, ibiğinin kırmızı ve İri olmasıdır. Türkiye'de en tanınmış horoz Denizli horozudur. Bu hayvanlar seslerinin kalınlığı ve uzun ötüşleriyle tanınır. Parlak tüyleri ve kuyruk teleklerinin çok uzun ve yay gibi kıvrık olması da karakteristiktir. 15-20 yıl yaşarlar. Devamlı olarak 15-20 saniye öttükleri olur. İnsanlar, dövüşçü hayvan olan horozun bu özelliğinden eskiden beri faydalanmıştır. Eski Çin, Yunanistan ve Roma'da horoz döğüşleri yapılırdı.

Bugün de Güney Amerika'da, Filipinler'de, Türkiye'de horoz dövüşü yapılır. İngiltere, Fransa gibi bazı ülkelerde ise horoz dövüştürmek yasaktır. Kümeslerin kralı olarak bilinen horoz, köylülerin adeta canlı bir saatidir. Gece vakitlerini ve özellikle seher vaktini haber verir. Gündüz kuşları içinde bülbül ve horozdan başka gece öten yoktur. Eti için, damızlık, süs veya döğüş için yetiştirilen cinsleri vardır. Eski çağlardan beri yapılan horoz döğüşü halen birçok ülkede devam etmektedir.

Hint horozlarının döğüşkenliği meşhurdur. Bacaklarındaki mahmuzlarıyla, kanatları ve gagalarıyla birbirine tehlikeli yaralar açarlar. Horoz döğüşü çoğunlukla hasımlardan birinin ölümüyle son bulur. Bazı ülkelerde horoz döğüşü yasak olmasına rağmen, yaygın bir kumar ve vahşi bir eğlence olarak devam etmektedir. Horoz, Galyalıların sembolüydü. Ateşli silahlarda çakmaktaşına veya merminin kapsülüne vuran madeni parçaya da horoz denir. Güreş, boks ve halter sporlarında "horoz siklet" bir ağırlık kategorisidir.

Sözlükte "horoz" ne demek?

1. Tavukgillerden, tavuğun erkeği olan kümes hayvanı; kabadayı erkek.
2. Ateşli silahlarda çakmaktaşına ya da merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça.
3. Kapı zembereğinin mandalı.

Horoz kelimesinin ingilizcesi

n. cock, rooster, chanticleer
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç