Hora nedir?

Bir halk oyunu çeşitidir. Türkler'e Rumlar'dan geçmiştir. Bu oyunda ayak vuruşlarının çok önemli bir rolü vardır. Hora, birçok kişi tarafından el ele tutuşularak oynanır. Yürük tempolu bir oyundur. Halk bu oyunun oynanışına, «hora tepmek» der.

Hora oyunları çok hızlı ritmli ve kıvraktır. Ayak adımları ön plandadır. Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Silivri ve Çanakkale de bu alana girerler. Türkiye dışında kalmış Kosova, Makedonya, Bulgaristan ve Balkanlar'daki Türk oyunları da bu kategoriye sokulmaktadır.

Erkekler tarafından, el ele ya da kol kola tutularak ve belirli hareketler yapılarak oynanır. Horanın en çok oynandığı yerler Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'dir. Bu yörelerde hora tepenlerin giysilerinde, başta keçekülah, sırtta işlik denilen yakası çizgili gömlek; çevresinde poşu, yemeni ya da şami; üstte cepken ya da kobran, belde beyaz kuşak, kuşağın üzerinden sarkıtılmış çevreler, kuşakta meşinden silahlık ve içinde kesici silahlar, ayakta mavi potur ya da çakşır, siyah yemeni ve beyaz çorap vardır.

Sözlükte "hora" ne demek?

1. Birçok kişi tarafından el ele tutuşarak oynanan bir halk oyunu.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç