Hokey nedir?

Bir top oyunudur. Ucu kıvrık sopalarla oynanır. 1) Çimen hokeyi, 2) Buz hokeyi, 3) Ruletli hokey olmak üzere üç çeşidi vardır. Çimen hokeyi çimenli saha üzerinde, buz hokeyi de, adından anlaşılacağı gibi buz üzerinde oynanır. Oyuncuların ayaklarında kayaklar vardır. Ruletli hokey kapalı salonda oynanır. Bunda da oyuncular patenli pabuçlar giyerek oynarlar. Çimen hokeyi ilk defa 1883'te İngiltere'de, buz hokeyi de 1870te Kanada'da oynanmıştır. Hokey 11'er oyuncu tarafından oynanır. Oyuncular kıvrık sopalarla topa vurarak, futbolda olduğu gibi topu karşı tarafın kalesine sokmaya çalışırlar. Birkaç çeşit hokey oyunu vardır:

Çayır hokeyi

Ebatları 91.40 x 50.30 m olan çim sahada, bir kalesi, iki bek, üç haf ve beş forvet oyuncusundan kurulu iki ekip arasında oynanır. Oyuncular 23 cm çapında meşinden topu tahta bir sopa ile rakip kalelere sokmaya çalışırlar. Müsabakalar beş dakikalık dinlenme ile ikiye bölünmüş otuz beş dakikalık iki devrede oynanır. Oyunda kaleciden başkası topa ayakla vuramaz.

Buz hokeyi

Oyuna ilk defa Kanada’da başlanmış, Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün pekçok ülkede oynanmaktadır. 61 x 30.50 m buz alan üzerinde biri kaleci olmak üzere 6 kişilik iki ekip halinde on beş veya yirmi dakikalık üç devre halinde oynanır. Her ekibin dört de yedek oyuncusu vardır. Sporcular bir buz pateni ekibini teşkil edecek, puk denilen yassı lastik levha şeklinde olan (topu) parçayı 1.83 x 1.22 m ebadında olan kaleye sokmak için uğraştıklarından, çok kıvrak ve maharetli olurlar. Buz hokeyinde sık sık oyuncu değiştirilmektedir.

hokey

Bu da müsabakaların hareketli ve tehlikeli olmasındandır. Bilhassa buz hokeyi, tehlikesinden dolayı oyuncuların formalarının görünüşü de ilgi çekicidir. Kaleciler miğfer bile giyerler. Özellikle profesyonel hokey oyuncuları, müsabakalarda tehlikeli çarpmalardan korunabilmeleri için, içi bez veya benzeri şeylerle doldurulmuş dizlik ve eldiven de kullanırlar. Hokeyde topa yalnız sopa ile vurulur. Top havada iken elle durdurulur. Bunun içini hokey sopaları omuz hizasından yukarı kaldırılmaz. Omuz hizasından yukarı kaldırılan hokey sopaları tehlikeli kabul edilir.

Salon hokeyi

Kural itibarıyle çayır hokeyi gibi oynanır. Bilhassa kış aylarında kapalı salonlarda 44 x 22 m ebadında, yerler parke veya muşamba gibi sun’i maddeden kaplanmış zemin üzerinde yirmi dakikalık iki devrede tamamlanarak oynanır. Buz hokeyinde olduğu gibi takımlar kaleci dahil altı asıl, altı da yedek oyuncudan kurulur. Hokeyin yaygın olduğu ülkeler; Kanada, ABD, Rusya, Çekoslovakya, Avusturya ve İsviçre’dir.

Sözlükte "hokey" ne demek?

1. Bir ucu kıvrık sopalarla çayır ya da buz üzerinde iki takım arasında oynanılan bir top oyunu.

Hokey kelimesinin ingilizcesi

adj. excessively sentimental; fake, artificial, contrived
n. hockey
Köken: İngilizce

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç