Hodan nedir?

Bir bitkidir. Sığırdiligiller familyasından olan bitkinin çiçekleri hekimlikte kullanılır. Hodan yıllık bir bitkidir. Çiçekleri genellikle mavi olur. Ender olarak kırmızı, bazı cinsleri de beyaz çiçek açar. Mayıs Eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitki. Sığırdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yaprakları buruşuk, sert tüylü, oval şekilli, alttakiler saplı, üstekiler sapsızdır. Çiçekler uzun saplıdır.

Kullanıldığı yerler

Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Fazla miktarda müsilaj, reçine, madeni tuzlar taşır. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrar ve balgam söktürücüdür. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe karşı kullanılır. Hayvan yemi olarak da istifade edilir.

Hodan bitkisi nasıl kullanılır

Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. hodan otu Fazla miktarda müsilaj, reçine, madeni tuzlar tasır. hodan neye iyi gelir ; Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrar ve balgam söktürücüdür. Bogaz agrılarına ve öksürüğe karsı kullanılır. Tuzsuz diyetlerde yüksek oranda mineral tuzları içeren yaprakları kullanılır. Ayrıca bir çok rahatsızlığa karşı da etkilidir. Çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak tüketilir. Körpe yaprakları soğuk içkilere konur. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandiviçlere eklenebilir. Başka bitkilerin yakınına ekildiğinde, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri ev süslemelerinde kullanılabilir. hodan bitkisinin zararları olarak Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

hodan

Yaşlanmış, pürüzlü, kırışık ve kuru ciltlerde cildin doğan nem dengesinin sağlanmasında, yaşlanma etkilerinin giderilmesinde, kırışıklıkların önlenmesinde ve giderilmesinde, sedef, egzama, vitiligo gibi deri hastalıklarından kaynaklanan lezyonların giderilmesinde bitkisel gıda desteği olarak tüketilmeli. Birçok ünlü kozmetik ve dermokozmetik markası ürünlerinin içeriğinde Hodan yağına yer vermektedir.

Sözlükte "hodan" ne demek?

1. Hodangillerden, çiçekleri hekimlikte kullanılan ve kökü kavrularak yenen bir bitki (borrago officinalis).

Hodan kelimesinin ingilizcesi

n. borage

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç