HMI nedir?

HMI Human Machine Interface kelimelerinin kısaltmasıdır, Türkçe insan makina arayüzü anlamına gelmektedir. Makina ve insan arasında iletişimi sağlayan bir arayüz vazifesi görür. Otomasyon ‘da son zamanlarda çok fazla önem kazanmakla beraber yapılan otomasyon sisteminin sağlıklı çalışmasında ve kontrolünde yardımcı olmaktadır. Günümüzde kullanılan HMI’lar geniş bir bağlantı listesi sunmaktadır.

Sadece PLC’ler ile değil AC,DC Servo & Sürücüler hatta sıcaklık kontrol üniteleri ile haberleşebilmektedir. HMI Paneller  üzerinde bir işletim sistemi barındıran güçlü, mikro bilgisayarlar olarak sayılabilirler. HMI paneller sayesinde izleme, yönetme, teşhis ve kontrol gerçekleşir. HMI Paneller üzerinde bir işletim sistemi çalıştıran mikrobilgisayarlardır. Genel olarak işletim sistemleri kullanıcıya kapalıdır ve kendilerine özel editörler yardımı ile programlanırlar.

Bununla birlikte endüstriyel bilgisayar olarak da anılan Windows , Linux vb. işletim sistemine sahip güçlü sistemler de kullanılabilmektedir. Bir HMI panelin temel görevi operatörden aldığı emirleri otomasyon sistemine iletmek, otomasyon sisteminden aldığı proses verilerini de ekranında görüntülemektir. Otomasyon sisteminin ölçeğine göre veriler birkaç sayfada gösterilebileceği gibi, onlarca ana ve alt sayfadan oluşan karmaşık bir yapı da görülebilir.

anel ve PLC arasındaki haberleşme için RS232 , RS485 veya Ethernet bağlantısı kullanılabilmektedir. Her marka kendi ürünlerinde bir veya daha fazla sayıda bağlantı türünü desteklemektedir. Genellikle HMI paneller farklı markalara ait PLC’ler ile de haberleşebilirler. Bu işlem için cihaz üretici tarafından belirtildiği şekilde konfigüre edilmelidir.

Haberleşme protokolü olarak Profibus, Modbus, ProfiNET vb. kullanılabilir. Sistemin ölçeğine göre bir veya daha fazla sayıda Panel / PC sistemde kullanılabilir. Operatör panelleri çoğunlukla kullanıcının çalışma alanına yakın alanlara konumlandırılırken PC sistemleri yönetim merkezinde yer almaktadır.

Endüstriyel otomasyon sektöründe HMI

Son olarak, bu sektörde çalışanlar için en ilginç kısmı geliyor. Endüstriyel Otomasyon ile HMI ilişkisi nedir? Temelde, HMI cihazı görselleştirme ve uygulama kontrolünü sağlar. Böylece I/O, SoftPLC CoDeSys’deki veya EtherCAT ve (embedded “gömülü” sistemler daha tercih edilir) işletim sistemleri gibi kaynakları kullanarak, herhangi bir üretim tesisi ile iletişim kurmasını sağlar.

hmi

Tesise göre, cihazın özelliklerini bağlantı, teknoloji ve hatta boyutları açısından değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, Endüstriyel Otomasyon sektöründe standart 4.3” ekranlıdan gelişmiş geniş ekran 15,6 inç ekranlı cihazlardan farklı modelde HMI bulabilirsiniiz. Bu sayede, herkes, istediği ve ihtiyacı olan çözüme ulaşabilmektedir. Operatörlerinin işi basitleştirmek için, dokunmatik ekran teknolojisi (kapasitif veya rezistif) makineleri ve üretim tesisleri ile sezgisel etkileşim sağlayan çözümler de mevcuttur.

HMI programlama

HMI olarak 4.7" den başlayan ihtiyaca uygun operatör paneller seçilirek programlanır. Bir operatör panelde en önemli faktör operatör için kullanımı kolay, uzun ömürlü ve maliyetinin düşük olmasıdır. Bu şartlar göz önünde bulundurularak HMI seçimi ve programlanması yapılır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç