Hizbullah ne demek?

Arapça’da “Allah’ın hizbi-taraftarı” anlamına gelen Hizbullah (Hizb), aynı görüşte olan, düşünceleri ve yaptıkları bir olan grup, küme ve topluluk demektir. Hizbullah kelimesi Allah'ın yolu, taraftarları, Allah'ın safında yer alanlar, Allah'ın partisi gibi anlamları taşımaktadır.

Hizbullah (örgüt) nedir?

1982'de Lübnan'da kurulmuş Şii İslamcı örgüt, çok etkili bir siyasi ve askeri güçtür. Kuruluşun hemen ardından İsrail’i, Lübnan’dan çekilmeye zorlamak için mücadele eden Hizbullah, özellikle askeri kanadı İslami direniş sayesinde Mayıs 2000'de bu hedefine ulaşmıştır.

Hizbullah’ın popülaritesi de bu yıllarda en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Hizbullah siyasi bir güç olmasının yanısıra, sosyal ve sağlık hizmetleri de sunması sayesinde geniş desteğe sahip olmuştur. Hizbullah, ayrıca oldukça etkin bir televizyon kanalı olan El Menar’ın da sahibidir.

Hizbullah nasıl kurulmuştur?

Hizbullah 1982’de, Şii nüfusun yoğun olduğu güney Lübnan da kuruldu. Kökleri ise 1970’lerin ortalarına dayanmaktadır. 1960’da güney Lübnan’a gelen İranlı molla imam Musa Sadr burada ‘Emel Hareketi’ni kurar.

Sivil savaşta askeri kanat olarak da faaliyet gösteren bu hareket güney Lübnan’da fakirleşen halkın sesi olmuş, onların haklarını savunmuştur. İmam Musa Sadr 1978’deki Libya gezisi sırasında kaçırılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır.

Hizbullah 1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgali ile askeri gelişme ve Lübnan’ın Şii toplumunun şartlarını iyileştirme somut amacı ile ortaya çıkmıştır.

Hizbullah’ın Lübnan politikasındaki rolü nedir?

Hizbullah 128 koltuklu Lübnan parlamentosunda 23 koltuğa sahiptir. Kabinede de bir bakanları vardır ve bu da Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Muhammed Fineyş’dir.

Lübnan’ın 1992’deki savaş sonrası ilk seçiminde 12 koltuk alarak parlamentoya giren Hizbullah 1996, 2000 ve 2005 seçimlerini de kazanmıştır.

Lübnan’da ve İslam dünyasında popülaritesi

Hizbullah özellikle Beyrut’un güney bölgesi ve güney Lübnan’da yoğunlaşan Şii Müslümanların çoğunun sevip desteklediği bir harekettir. Şunu da önemle belirtmek gerekir ki Lübnan’daki Şii Müslümanların hepsi Hizbullah taraftarı değil.

Fakat bununla birlikte başarılı politikaları nedeniyle Hizbullah, Lübnan’da Sünni, Dürzi, Hrıstiyan ve diğer tüm gruplar tarafından sevilmektedir. Hizbullah araştırma, sağlık, sosyal yardımlaşma ve medya alanlarında birçok hizmet sağlamaktadır.

Bu faaliyetleri Hizbullah’ın beğenilmesini, güvenilirliğini ve Lübnan halkının verdiği desteği artırıyor. Lübnan’da 2006 yılı itibari ile Hizbullah’a ait 4 hastane, 12 klinik, 12 okul ve 2 de tarım yardım derneği bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç