Histamin nedir?

Vücudun birçok dokusunda, özellikle de akciğer, karaciğer ve sindirim sistemi dokularında bulunan azotlu bir bileşik. Histamin, histidin amino asidinin vücutta dekarboksilasyona uğraması neticesinde meydana gelen birçok etkisi olan bir bileşiktir. Vücudun çeşitli bölgelerinde yaygın olarak bulunan ve yapıldığı yerde etkisini gösteren lokal etkili bir peptittir. Histamin, küçük atardamarlarda genişlemeye ve kılcal damarlarda geçirgenliğin artmasına, toplardamarların büzülmesine sebep olarak tansiyonu düşürür. Deride kızarıklık, şişme ve kaşıntıya sebep olur. Beyin damarlarını genişletirse yarım başağrısına sebep olabilir. bronş düz kaslarını kasarak nefes darlığına yol açabilir. Midede, tükrük bezlerinde ve bronşların salgı hücrelerinde ifrazatı arttırır.

Vücuttaki dokuların çoğunda histamin bulunur. Fakat cild, mide ve barsaklarda dokunun gramı başına 10 mikrogram mevcuttur. Histamin bazı böceklerin zehirlerinde de bulunur. Yabani arının zehiri % 2 gibi yüksek bir nispette histamin ihtiva edebilir. Tatarcıklar ve ısırgan otları histamin ihtiva ettiğinden kaşıntı ve şişmeye sebep olurlar. Vücuttaki "mast hücreleri" yüksek miktarda histamin ihtiva ederler. Mast hücrelerini uyaracak etkiler neticesinde mast hücrelerinden histamin boşalır ve bunun ortaya çıkardığı durumlar görülür. Saman nezlesinde çiçek tozları allerjiye sebep olarak histamin boşalmasına sebep olurlar ve sonucunda burunda kızarıklık, şişme, akıntı ortaya çıkar.

Histaminin vücuttaki eşitsiz dağılımının önemi halen bilinememektedir. Tıpta tedavi maksadıyla kullanıldığı yer hemen hemen yoktur. teşhis maksadıyla kullanıldığı yerler vardır. Mide asit yapma yeteneğinin ölçümünde histaminle yapılan bir test kullanılır ki bu, mide ülserlerinde önemlidir. Vücutta açığa çıkan histaminin zararlı tesirler meydana getirmesi halinde antihistaminik denilen ilaç grubu kullanılır. Bu ilaçlar, kaşıntılarda, burun akıntısında, böcek sokmalarında, vasıta tutmalarında oldukça etkilidirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç