Hip hop nedir?

Hiphop 1970'li yılların sonunda altyapisinı tamamlayan ve bir sosyo kültürel kimlik olarak ortaya çiktiğinda Amerika’yi bastan asagi kasip kavuran hiphop, kelime olarak ‘kalça atmak, kalça sektirmek’ anlamina gelmektedir.

Kelime olarak bu kadar basit bir anlami olan hiphop’ in Amerika’ yi asip bütün bir dünyayi etkisi altina almasinın altinda yatan neden kelime anlami degil; yasama karsi takindigi tavirdan kaynaklanmaktadır.

Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break dansını ve Dj'liği içerir. Hiphop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.

Rap ve Hip hop arasındaki fark nedir?

Rap bir müzik tarzı, Hiphop ise bu müzik tarzını da içerisinde bulunduran bir kültür, bir yaşam biçiminin adıdır. Çok yanlış olarak kulanıldığı gibi Hiphop melodik ve yavaş, Rap ise sert ve hızlı bir müzik türü değildir. West Coast hip hop, Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde doğmuş, hiphop müziğin bir alt türüdür.

1980'li yılların başlarında Kaliforniya'da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi rap te olduğu gibi yaşanılmışlık ön plandadır.

Rap nedir?

Rap müzik 1970'lerin başında New York’un siyah gettolarında doğmuştur. Rap “Rhytm And Poem” (‘Ritim ve Şiir'ya da ‘Ritmik Şiir’) veya “Rhytmic American Poetry” (Ritmik Amerikan Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olarak bilinse de aslında rap ingilizcede "ağır eleştiri" demektir ve "and" kelimesi kısaltmalarda asla "a" harfiyle sembolize edilmez.

Rap, müziğin tempo ve ritmine uyarlanıp beat eşliğinde söylendiği sokak tarzı ve sert sözlerin ağır bastığı Hiphop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir.

Break dance nedir?

Break dance, “sokak dansı” olarak da bilinen hiphop kültürüne ait dans türüdür. Kız break dansçılara b-girl, erkeklere b-boy denir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç