Hidrosfer nedir?

Su küredir. Yeryüzünde denizlerin meydana getirdiği bölümler bu adla anılır. Litosfer'den daha çok yer kaplayan hidrosferin yoğunluğu ve sıcaklığı, atmosferinki gibi çeşitli derinliklerde değişir. Ancak kimyasal bileşimi derinlikle veya yükseklikle değişmez. Yani basınç suyun kimyasal bileşimine etki yapmaz. Ancak bileşim suyun tatlı veya tuzlu olmasına göre değişir. Suyun içinde bulunan elemanların cinsi, çevresindeki kayaların, toprakların yapısına bağlıdır.

Büyük bölümünü okyanuslar ve denizler oluşturur. Tanım gereği, hidrosfer, buzullar ve yeraltı sularını da kapsar. Atmosferdeki su buharı da hidrosferin bir parçası olarak kabul edilir. Hidrosfer, ağırlık bakımından %85,8 oksijen, %10,7 hidrojen, %2,1 klor, %1,1 sodyum, %0,14 magnezyum içerir. Başlıca bileşikleri ise su (H2O), sodyum klorür (NaCl) ve magnezyum klorürdür (MgCl2).

Dünya’nın %71'ini Hidrosfer, %29'unu karalar oluşturur. Bu oran Kuzey Yarım Kürede %61 Hidrosfer, %39 karalar iken, Güney Yarım Kürede %81 Hidrosfer, %19 karalar şeklindedir. Hidrosfer üzerinde birçok okyanus akıntıları yer almaktadır. Bunlardan en bilinenleri Gulf stream okyanus akıntısı ve Labrador okyanus akıntısıdır. Hidrosfer’in Dünya üzerindeki yüzölçümü: 361.000.000 kilometrekaredir. Bunun 350.170.000'ı tuzlu sudur.

Sözlükte "hidrosfer" ne demek?

1. Suyuvarı.

Hidrosfer kelimesinin ingilizcesi

n. hydrosphere
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç