Hibrit nedir?

Birden çok enerji kaynağı kullanılarak oluşturulan enerji sistemlerine hibrit enerji sistemleri denir.

Günümüzde; özellikle küresel ısınmayla birlikte kendini gösteren çevre sorunları, enerji kullanılan sektörlerin hareketine geçmesine neden olmuştur. Öyle ki, bu çerçevede çevreye daha az zarar veren yani çevreci diye tabir edilen elektronik cihazlar üretilmeye başlanarak insanların kullanımına sunulmuştur.

Bu sektörlerin arasında otomotiv sanayi de yer almaktadır. Bu bağlamda arayışlar kendini göstermiş ve de 1997 yılında alternatif enerji kullanan araç fikri ortaya atılmıştır. Bu fikir sonucunda, bu tarihten itibaren elektrik motoru üretilmeye başlanmıştır. Bu motor üretimi seri bir şekilde gerçekleşmiştir. Alternatif enerji kullanan araç üretilmesi düşüncesi, doğrultusunda üretilen elektrik motorunun işlevine göz atıldığında, karşımıza aracın yakıt sarfiyatını azaltan bir sistem karşımıza çıkar.

Benzinli motorun devrinin düştüğü zaman devriye giren elektrik motoru sistemi, özellikle trafiğin yoğun ve sıkışık olduğu trafikte kendini göstermektedir. Elektrik motoru, bu tür trafiklerde fazla yakıtı ve egzoz gazını ortadan kaldırma görevini görmektedir. Üretimine 1997 yılında başlanan elektrik motoru, daha sonraki dönemlerde bazı değişikliklere uğramıştır. Bu değişiklikler daha çok güçlendirme çalışmalarıyla kendini göstermiştir. Geliştirilen yeni motorun elektrik akımı güçlendirilmiştir.

hibrit

Aracın öncekine göre daha da yüksek devirlerde elektrik motorunun devreye girmesi güçlendirme çalışmalarından birisini oluşturur. Bu tür değişikliklerle aracın yakıt tasarrufunda %30 gibi bir yüzde yakalanmıştır. Teknolojiye birlikte Hybridlerde çalışmalar devam etmiştir. Sonraki dönemde benzinli Hybridlere ek olarak da dizel Hybridlerde de çalışılmaya başlanmıştır. Hybrid özellikli motorlar; hem çevreci hem yakıt, yakıt tasarrufu sağlamakta hem de yüksek performans göstermektedir.

Bu tür fonksiyonlarına sahip olan Hybrid motorlar, gelecek için önemini daha da korumaktadır. Öyle ki, yapılan denemeler sonucunda 1.6 lt Hybrid özellikli bir motordan elde edilmiş olan performans, 1.7 lt olan benzinli motordan elde edilmiş olan performansla neredeyse eşdeğer olduğu saptanmıştır. Bu deneme, Hybrid motorların gücünü ortaya çıkaran bir araştırma niteliği taşır. Sektörde Hybrid araçlar adıyla tanınan araçlarda hem benzinli hem de elektrikli motorlar birlikte kullanılmaktadır.

Özellikleri ve fonksiyonları ışığında, gelecekte Hybrid otomobillerin hayatımızda çok daha fazla yer alacağı düşünülmektedir. Hybrid otomobillerin, çok daha avantaj sağladığı durumlara bakıldığında karşımıza öncelikle büyük şehirler çıkmaktadır. Ekonomik ve de çevreci olan Hybrid motorlu otomobiller, sürekli olarak dur kalk yapılan büyük şehirlerin yoğun trafiğinde kendini daha cazip kılmaktadır.

Bunun nedeni ise, Hybrid otomobillerin durduklarında benzinli motoru devreden çıkarıp elektrikli motoru devreye sokmasıdır. Harekete geçildiğinde ise, devrede olan elektrikli motor benzinli motoru çalıştırıp araç hareket ediyor. Hybrid araçlar durduklarında etrafa egzozdan salınan gaz salınımı durduğu için çevre kirletilmiyor ve de yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Hibrit motorlar nasıl çalışır?

Günümüzde kullanılan hibrit motorların neredeyse tamamı  içten yanmalı bir benzin motorunun yanında batarya, elektrik motoru ve bir de jeneratörün sisteme dahil edilmesiyle oluşturulur. Bu teknoloji benzinli motorlara göre %40-50 daha verimlidir. Çünkü hibrit motor teknolojisi  daha akıllı bir sistemdir ve motora beş farklı işleyiş biçimi belirler. Yani araç gerekli güç ve elektrik düzeyine göre kendisine en uygun olan çalışma şeklini belirler.

Örnek vermek gerekirse arabanızla bir yokuştasınız ve araç elektrik motoru ile kalkışı gerçekleştiremeyeceğini anladı.Bu durumda benzin motoru aktif hale geliyor ve hız kazanıyorsunuz. Gerekli ivmeyi aldıktan sonra tekrar elektrik motoru devreye giriyor. Ya da arabada performanslı bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsunuz ve limitleri zorluyorsunuz işte tamda bu anda araç, elektrik motorunu ,hem  jeneratör hemde bataryayla besler ve çalışır halde olan benzin motoruna ek güç sağlıyor. Ve tüm bu işlemler için sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok. Her şeyi araba planlıyor ve işleme koyuyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç