HFR 3D nedir?

HFR, yüksek çerçeve sayısı demektir Normal kameralar 1 saniyede 25-30 kare görüntüyü birleştirip video yapabiliyorken bu teknoloji ile daha çok sayıda örnek alınıyor.

Kamera ile, gözün kolay kolay algılayabileceği bir fark değil bu ancak hızlı hareket eden nesneler daha yumuşak şekilde geçiş yapıyor bu tarz durumlarda fark edebiliyor. Günümüzün dijital sinema sistemlerinde 3 ana donanımsal bileşen vardır. Bunlar:

• Görüntüyü ekrana yansıtan bir dijital sinema projektörü
• Filmi oynatırken içeriği çözen ve biçimlendiren bir medya bloğu (“Media Block”, bazı yerlerde “Integrated Media Block” olarak da geçer)
• İçeriği barındıran depolama aygıtları (içerik bir sinema filmi, film fragmanı, canlı yayın içeren alternatif bir içerik ya da herhangi bir başka ortam olabilir).

HFR filmler gösterebilmek için klasik 24 FPS projektörün ve medya bloğunun bir dizi güncelleme işleminden geçmesi gerekmektedir. Dijital Sinemada Yüksek Çerçeve Değerleri (HFR) ve 3 Boyut (3D) 3 boyutlu filmler gösteren salonlar saniyede 24 kare (24 FPS) göstererek çalışırlar fakat aslında her bir kare görüntü ekrana peşpeşe 3 kez yansıtılır.

“Üçlü flaş (triple flashing)” denilen bu teknikle izleyiciler iki göz için de ayrı görüntü yansıtıldığını düşünürsek aslında saniyede 144 resim çerçevesi görmüş olurlar. Bu teknik daha sağlıklı 3D görüntü elde etmek için tasarlanmıştır ve izleyicinin 3D içeriği daha doğal algılamasını sağlar. Yüksek çerçeve değerleri içeren 3 boyutlu filmler çektiğimizde (3D HFR) hareketteki bulanıklık (motion blur) kaybolur ve saniyede yapılan çekim sayısı arttığından daha detaylı görüntüler elde ederiz.

hfr 3d

James Cameron, George Lucas ve Peter Jackson gibi ünlü yönetmenler Hollywood’a 3D HFR yi getirmeye çalışmaktadırlar. 3D HFR ile artık filmler “ikili flaş” tekniğiyle sunulmaktadırlar. Bu da üçlü flaş tekniğine göre titremeyi daha aza indiren bir tekniktir. 48 FPS çekilen bir filmi, 3 boyutlu olduğundan 96 FPS olarak görecek olan izleyiciler, ikili flaş tekniği kullanılarak aslında saniyede 192 FPS görecekler. Aynı şekilde 60 FPS çekilen 3 boyutlu bir film de, 240 FPS ye ulaşarak gerçeğe çok yakın yumuşaklıkta görünecektir.

Fakat 3D HFR ‘ye geçmek o kadar da iyi olmayabilir!  2011'in Mayıs Ayında, sinema endüstrisinin en büyük buluşma yeri olarak bilinen CinemaCon Fuarında Peter Jackson’un filmi “The Hobbit: An Unexpected Journey” in HFR 3D teknolojisini tanıtmak amacıyla 48 FPS de oynatılan 10 dakikalık bir ön-gösterim yapıldı. Merakla beklenen bu deneyimi tadanlar, salonun ışıkları yandığında filmin sanki basit bir TV yapımı gibi göründüğünü söylediler ve HFR 3D ‘yi film endüstrisinin geleceği olarak gören Jackson ve Cameron gibi yönetmenlerin atılımlarının boş bir heves olabileceği konuşulmaya başlandı.

Peter Jackson 48 FPS nin “gözlerde nazik bir deneyim” bırakacağını ve “coşkulu bir gerçeklik hissi” vereceğini umut ediyordu. Fakat belki de izleyiciler filmlerin “daha gerçek” olmasını istemiyordu. Gerçekten de ön-izlemesi yapılan film, renk ve karşıtlık sıkıntısı çeken, sabun köpüğü, basit bir TV dizisi gibi görünüyordu. Jackson ve Cameron HFR ‘nin geleneksel TV’yi Yüksek Çözünürlüklü yapan HDTV ‘ler gibi bir etki bırakacağını düşündüler ki 24 FPS yi gözümüzün nasıl algıladığına ve 24 FPS nin sunulabilecek en düşük çerçeve değeri olduğu düşünüldüğünde kendilerine hak vermemek elde değil fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi HFR 3D yi deneyimleyen izleyiciler bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorlar.

İzleyicinin 3D HFR ‘yi kabul edip etmeyeceği 2012'nin Aralık Ayında vizyona girecek olan “The Hobbit : An Unexpected Journey” ile anlayacağız. Tabi 3D HFR’nin iyi yönleri de var. 24 FPS de daha karanlık bir görüntü veren 3D gözlükler, HFR’de daha aydınlık bir görüntü veriyorlar. Ayrıca HFR ‘nin ortaya çıkardığı üstün-gerçeklik duygusu, filmlerde olmasa da spor müsabakaları gibi alternetif içerik yayınlarında etkili olabilir. Belki de 3D HFR ve 4K çözünürlüğün (yatayda yaklaşık 4000 piksel demek, şu an sinemalarda kullanılan çözünürlük 2K) ortaya çıkaracağı detaylar iyi kullanılırsa, 3D HFR gerçekten de Hollywood standartı olabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç