Hepatit C nedir?

Hepatit C; Hepatitis C virüsü'nün (hcv)' nin sebep olduğu, karaciğeri etkileyen, kan yolu ile en sık bulaşan bulaşıcı ve ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur.

Dünyada 170 milyon kişide Hepatit C virüsü bulunmaktadır. Bununla birlikte virüs, bulaştığı herkeste hastalığa sebep olmamakta, bazen kişi yalnızca “taşıyıcı” olarak kalmaktadır. Taşıyıcı olan kişilerin de hastalığı başkalarına bulaştırmamak için özen göstermesi gerekir.

Hepatit c belirtileri nelerdir?

1. Halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi

2. Baş Ağrısı

3. Karın ağrısı (ki bu ağrısı karaciğer bölgesinin hemen üzerindeki bölge)

4. Bulantı

5. Koyu renkte idrar (kola rengi)

6. Kilo kaybı

7. Yağlı yiyeceklerden tiksinme

8. Nadiren sarılık

9. Eklem ağrıları

Hepatit c'nin bulaşma yolları nelerdir?

1. En önemli geçiş yolu kan ve kan ürünlerinin kullanılmasıdır.

2. Ayrıca damar yolu ile alınan uyuşturucu maddelerin aynı enjektörle farklı kişilerce kullanılması ile,

3. Sağlık çalışanlarının Hepatit C’li hastaya tedavi veya işlem sonrasında kaza ile kendilerine batırmaları ile,

4. hemodiyaliz hastalarında ortak kullanılan hemodiyaliz cihazları ile,

5. Dövme ve piercing işleminin Hepatit C li hastada kullanılması nedeniyle,

6. Seksüel temas ile,

7. Tıraş malzemeleri ve diş fırçalarının ortak kullanımı ile,

8. Anneden bebeğe doğum esnasında geçebilir.

9. Cinsel temas ile bulaşma hepatit b de çok sık olmakla birlikte Hepatit C de oldukça nadirdir.

Hepatit c tanısı nasıl konulur?

Doktorunuz karaciğer fonksiyon testleri, Hepatit C antikoru (Anti-HCV) ve gereğinde Hepatit C virüs RNA’sına bakarak hepatit C olup olmadığınızı belirleyebilir.Bazı durumlarda ultrasonografi, tomografi ve karaciğer biyopsisi ve virus genotip tayini, tanı ve tedavi için gerekli olabilir.

Hepatit c cinsel ilişkiyle bulaşır mı?

Doğal olarak akla gelen hepatit C nin cinsel ilişki ile geçip geçemediği sorusudur? Hepatit C cinsel yolla bulaşır, ancak bu olasılık son derece düşüktür. Tek eşli çiftlerde bu olasılık daha da zayıftır. Ancak çok eşli , cinsel yolla bulaşan hastalığı olan ve aids li kişilerde cinsel yolla bulaşma olasılığı yüksektir. Ayrıca organ nakli sırasında hepatit C geçme olasığıda çok yüksektir. Ancak özellikle kan nakli ve organ nakillerinde kan ve organlar hepatit C yönünden taranmaktadır. Bu da hastalığın yayılmasını önlemektedir.

Kronik hepatit C nedir?

6 aydan daha fazla sürede devam eden hepatit C ile oluşan hepatit durumu kronikleşmiş hepatit C hastalığıdır. Özellikle küçük çocuklarda belirti vermeden gider.

Akut hepatit C nedir?

Hastalık yeni geçirilmekte olup tedavi ile kronikleşmenin oldukça azaltılması mümkündür. akut vakaların 1/4 ünde sarılık meydana gelir. Kalan vakalrda enfeksiyonun geçirildiği farkedilmeyebilir. Bu yüzden tanınması zordur. Tedavi kronik enfeksiyon tedavisinin sonuçlarına göre daha yüz güldürücüdür.

Hepatit C karaciğerden başka hangi organlara zarar verir?

Hepatit C karaciğer hasarı dışında vücutta deri, böbrekler , tükürük bezleri, göz ve romatizmal sorunlara yol açabilir.

Hepatit C karaciğer kanserine yol açar mı?

Evet, kronik Hepatit C infeksiyonu karaciğer kanserine neden olabilir. 10-15 yıl içinde %1-5 arasında karaciğer kanseri gelişme riski vardır. Karaciğer kanserinin bir belirteci olan alfa-feto protein (AFP) kan düzeyi ölçümü ve karaciğer ultrasonu yapılarak kanser gelişimi erken evrede ortaya konabilir. Bu nedenle kronik hepatit C hastalarına 6 ayda bir kanda afp ve karaciğer ultrasonu takibi önerilmektedir.

Hepatit C tedavisi nasıldır?

Hepatit C tedavisinde amaç öncelikle Karaciğer hasarını ve siroz gelişimini önlemek ve virüsü ortadan kaldırmakdır. Tedavide kullanılan en yaygın yöntem iğne ve hap kullanımının birlikte yapılmasıdır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Hastaların düzenli ve dengeli beslenmeye önem vermeleri gerekir. Eğer siroz gelişimi varsa doktorun vereceği diyete uymaları gerekir.

Eğer hcv antikor pozitif iseniz alkol tüketimini kısıtlamanız ve kesmeniz gereklidir. Sağlıklı bir beslenme rejimi dışında Hepatit C hastalarının özel bir diyet yapması şart değildir. Ancak eğer siroz gelişimi varsa sıvı birikimini engellemek için doktorunuz karaciğer koruyucu diyet listesi ve düşük tuz diyetini size önerecektir.

Güncel tedavi seçenekleri;

1. Haftada 1 kez Pegylated interferon adlı iğnelerin injeksiyonu.

2. İğne ile birlikte Ribavirin ( Ribavir) adlı antiviral etkili hapın ağızdan alınması.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç