HEPAR nedir?

HEPAR Halk ve Eşitlik Partisi'nin kısaltılmış adıdır. Kurucu ve onursal genel başkanı emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir.

Partinin simgesi Anadolu kartalıdır. Parti'nin kısaltılmış adı HEPAR’ dır. Parti'nin genel merkezi, Ankara'dadır. Parti'nin simgesi " Kırmızı zemin üzerinde ortada beyaz renkli güneş ve kanatları güneşi kaplayan siyah renkli Anadolu kartalı figürü’dür. Amblemin alt kısımda beyaz renkli HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ yazısı bulunmaktadır.

Parti, 4 Eylül 2008'de kurulmuştur. 24 Ocak 2009'da Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen 1. Olağan Kurultay'da Osman Pamukoğlu tekrar genel başkanlığa seçilmiştir. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'ne yasa gereği kurulalı henüz 6 aylık bir parti olduğu için katılamamış ve hiçbir parti veya bağımsız adayı desteklememiştir. Eylül 2009 itibarıyla 52 ilde ve 200'ün üzerinde ilçede teşkilatlanmasını tamamlamıştır ve genel seçimlere girebilecek teşkilatlanmayı yapmıştır.

Parti hiçbir sermayeden destek almadan sadece halkın parası ve desteğiyle kurulmuştur. Yaşadığı il veya ilçede parti teşkilatını oluşturmak isteyen vatandaşlar parti yönetimiyle irtibata geçip yaşadığı yerde kendi maddi imkanlarıyla partinin taşra teşkilatını kurmuşlardır. Hak ve Eşitlik Partisi, Ocak 2010 itibarıyla Türkiye genelinde 66 il ve 500 kadar ilçede teşkilatlanmasını tamamlamıştır. 12 Eylül 2010'da yapılan halk oylaması öncesi meclis dışı partiler arasında miting faaliyeti gerçekleştirmiş tek parti Hak ve Eşitlik Partisi olmuştur. Bu süreçte yirmi ilde miting yapmıştır.

20 Ekim 2010 tarihinde Konsensus Araştırma ve Danışmanlık'a yaptırılan seçim anketinde ise partinin oy oranının 8,4 olduğu açıklanmıştır. Bu anket 57 ilde 81 bin kişi üzerinde gerçekleştirilmiş ve yüz yüze anket metodu uygulanmıştır. Partinin 2. Olağan Kurultayı 16 Ocak 2011 tarihinde Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan kurultayda seçime tek aday olarak giren Osman Pamukoğlu, oy kullanan 417 delegenin tamamının oyunu alarak tekrar Genel Başkan olarak seçilmiştir.

Divan seçiminde ise Divan Başkanı olarak Recep Bakırcı seçilmiştir. Ayrıca Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu için de seçimler yapılmıştır. Konuşmasında hükumeti ve muhalefeti eleştiren Pamukoğlu, gelecek seçimlerde kimse ile ittifak yapmayacaklarını ve tek merkezden seçime gireceklerini açıklamıştır.

12 Haziran seçimlerinden başarısızlıkla çıkan partinin genel başkanı Osman Pamukoğlu, 23 Haziran 2011 tarihinde partiyi kapatma kararı aldığını şu sözlerle duyurmuştur: "Partiyi kapatıyorum. 10 Temmuz'da yapılacak olağanüstü kurultayla yasal işlem sonuçlandırılacaktır."Ancak 10 Temmuz günü yapılan kurultayda partinin kapanmaması kararı alınmış ve parti kapanmamıştır. 2012 yılında Yeni Parti ile birleşme kararı alınmış ancak kurumsal bir birleşme olmamıştır.

Yeni Parti'den istifa eden yönetici ve üyeler Hak ve Eşitlik Partisi üyeliğine geçmiş fakat bir süre sonra bu partiden de istifa etmişlerdir. Birleşme sonucunda bir çıkar sağlanamamıştır. Parti 7 Haziran 2015 seçimlerine 6 bölgeden bağımsız adaylarla katılmıştır. Osman Pamukoğlu dahil hiçbir aday seçimleri kazanamamıştır. 21 Haziran 2015 tarihinde yapılan 7. Olağan Üstü Kurultayda seçim sonuçları değerlendirilmiş ve yeni bir strateji belirlenmiştir.

Belirlenen yeni strateji kapsamında Osman Pamukoğlu'nun partinin onursal başkanı ve hareketin lideri olarak kalmakla birlikte Genel Başkanlığını devretmesi kararlaştırılmıştır. Örgütün merkezi dahil bağlı tüm teşkilatlarının yenilenmesi kararı alınmıştır. Bu kararların görüşülmesi için 11 Temmuz 2015 tarihinde Genel Kurulun tekrar toplanması kararlaştırılmıştır.

11 Temmuz 2015 tarihinde toplanan Genel Kurul genel başkanlık görevine Recep Bakırcı'yı seçmiştir. Türk siyasi tarihinde bir ilk, dünya tarihinde de örneğine az rastlanır bir kararla parti yeni bir reforma imza atmıştır. Parti Meclisi ve Merkez yürütme kurulunun %60 gençlerden oluşturulmuştur. Tüm il ve ilçe teşkilatları feshedilerek tamamını yeniden kurmak üzere gençlere görev verilmiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç