Hemogram WBC nedir?

Tam kandaki hücreleri saymak için kullanılan testtir. Genel olarak WBC (lökositler), RBC (eritrositler), PLT (trombositler)’in sayıları ve diğer hesaplamaları içerir. Anemi, enfeksiyonlar, lösemi ve bazı kanama bozuklukları için yararlı bir testtir.

White Blood Cells yani WBC; vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin  toplamını gösterir. Akyuvar olarak da adlandirilan WBC bagisiklik sisteminin temel hücreleridir. Bunlar bakteri ve virüs gibi vücudu isgal eden zararli organizmalarla savasir ve vücudu enfeksiyonlara karsi korur.

WBC kemik iliginde üretilir. Bunlar renksizdir ve sekilleri de asimetriktir. WBC birkaç gün ya da birkaç hafta gibi kisa ömre sahiptir. WBC degisik saglik durumlarinin teshisinde önemli bir kriter olarak görülmektedir.

WBC miktari ne anlama gelir?

Beyaz kan hücresi miktari enfeksiyonlar, kemik iligi bozukluklari ve iltihapli hastaliklar gibi birçok saglik probleminin teshisini kolaylastirmada çok önemli bir faktördür. Bu ayrica birçok tedavide vücudun cevap verip vermedigini anlayabilmek için kullanilir.

WBC miktari kemik iligi islevini degerlendirirken de iyi bir kriterdir. WBC miktari lökositlerin toplam sayisini ve farkli lökositlerin miktarini olusturur. Farkli miktarda, her çesit lökosidin orani hesaplanir.

Yüksek WBC miktari neden kaynaklanir?

Yüksek beyaz kan hücresi miktari ya da lökositoz, anemi, enfeksiyonlar, alerjiler, sistemik hastaliklar, romatoid artrit gibi iltihapli hastaliklar, yaniklardan dolayi zarar görmüs dokular, lösemi ve fiziksel ya da duygusal stresten dolayi meydana gelir.

Düsük WBC miktari neden kaynaklanir?

Düsük beyaz kan hücresi miktari ya da lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastaligi, karaciger hastaliklari ve viral enfeksiyon gibi otoimmum hastaliklardan kaynaklanabilir. Vitamin ve bakir ve çinko gibi mineral eksiklikleri de lökopeniye yol açabilir.

WBC miktari nasil tahlil edilir?

Doktor lökosit miktarini etkileyebilecegini düsündügü bir rahatsizliktan ya da enfeksiyondan süphelendiginde beyaz kan hücresi testini önerir. Beyaz kan hücresi genellikle tam kan sayiminin (Hemogram CBC) bir parçasi olarak düzenlenir.

Kan örnegi kirli kandan ya da parmaga igne batirilarak alinan kandan elde edilir. Bebeklerde, topuktan kan alma en çok tercih edilen yöntemdir. Beyaz kan hücresi sayimi el metoduyla ya da otomatik hücre sayimini kullanarak yapilabilir.

Lökositlerin her çesidinin mutlak miktarlari da (örnegin mutlak nötrofil miktari, mutlak lenfosit miktari ya da mutlak eozinofil miktari gibi) tespit edilebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç