HDTV nedir?

HDTV, "High Definition Television" anlamına gelen ve bu kelimelerden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe'de "Yüksek tanımlı televizyon" anlamına gelmektedir.

HDTV; Standart televizyonlardan daha yüksek çözünürlük sunan televizyonlara verilen isimdir.

Kare başına iki megapiksel iletildiğinde, HDTV SD (standart çözünürlüklü televizyon) gibi yaklaşık beş kat fazla piksel sağlar.

Büyük ekranlı TV'lerin ve yüksek çözünürlüklü projektörlerin çoğalmasıyla geleneksel SDTV(Standard Definition TV) yetersiz kalmaya başlamıştır. "HD Ready" bir televizyon SDTV kanalları daha iyi göstermez. Mükemmel görüntü elde etmek için HD sinyal veren kaynaklar gerekir.

HDTV sinyalleri ve renkölçümler Rec. 709 tarafından tanımlandılar. MPEG-2 dijital HDTV yayını için en kullanışlı sıkıştırma kodekidir.

HDTV sinyal formatları

1. 1080p 1920×1080p: 2,073,600 pixels

2. 1080i 1920×1080i: 1,036,800 pixels

3. 1080i 1440×1080i: 777,600 pixels

4. 720p  1280×720p: 921,600 pixels

HDTV tarihçesi

1983 yılında, ITU (International Telecommunication Union) altındaki radyokomünikasyon sektörü (ITU-R) bünyesinde tek bir uluslararası yayın standardı geliştirmek üzere bir çalışma grubu (IWP11/6) kuruldu. Standart hiçbir zaman sonuçlandırılamamış olmakla beraber ITU-R BT.709-2  numaralı ITU-R tavsiyesi 16:9 resim oranı ile beraber 1080i (1,080 satır-interlaced) ve 1080p (1,080 satır-progressive) formatlarını tanımlamıştır.

Ancak standardın tanımlanması hemen uygulanmasını getirmedi. İlk ticari HDTV denemeleri standart-çözünürlüklü yayınların 4 katı band-genişliği gerektiriyordu. Band-genişliğini SDTV (Standard Definition TV)'nin 2 katına düşüren gayretler bile onun uydu dışında bir ortamda kullanılmasını sağlayamadı. Ek olarak HDTV yayınların üretilmesi ve kayıt edilmesi de ilk zamanlar teknik açıdan bir meydan okumaydı. 2000'li yıllarda sıkıştırma algoritmaları için ihtiyaç duyulan işlemci güçlerinin ve depolama kabiliyetlerinin artmasıyla HDTV ticari olarak uygulanabilir ve kar getiren bir hal almıştır.

Mevcut HDTV yayınları DVB (Europe) ve ATSC (US) standartlarını kullanırken Dolby Digital(AC-3) formatında 5.1 kanal ses sistemi desteğini içermektedir.

HD Ready ve HDTV farkı

HD-Ready (HD'ye hazır) TV sistemlerinde, bir televizyondan başka, HD yayınları işleyebilen harici bir cihaza ihtiyaç duyulur. Bu cihaz, HD yayınları alabilen bir kablolu TV makinası ya da HD oyunları oynatabilen bir oyun konsolu (XBOX 360 vs.) olabilir. HD Ready televizyonun kapasitesi, bağlanan makinanın kapasitesi ile sınırlıdır.

HDTV ve Kablo-hazır TV setleri ise, harici bir kutuya ihtiyaç duymadan HD yayınları gösterebilir. Kablo-Hazır TV setlerinde, CableCARD'i (Kablo kartı) sokmak için bir kart yuvası vardır.

Yüksek çözünürlüklü resim (ve video) kaynakları karasal yayın, doğrudan uydu yayını, dijital kablo, yüksek çözünürlüklü diskler (BD ve HD DVD), internet indirmeleri ve en son video oyun konsollarını içerir.

HDTV uydu sisteminin parçaları

1. HDTV Monitör

2. HD uydu alıcısı

3. Standart uydu çanağı

4. HDMI kablo, DVI-D ve audio (ses) kabloları veya audio ve video kabloları

HDTV yayın parametreleri

1. Dikey çözünürlüğü tarif eden satır sayısı

2. Tarama sistemi: progressive - sürekli (p) veya interlaced - taraklı (i). Sürekli taramada görüntü karesi tek seferde ekrana yansıtılmaktadır. Taraklı taramada ise önce görüntünün tek numaralı satırları ekrana yansıtılmakta, arkasından çift numaralı satırları yansıtılmaktadır. Böylece bir poz 2 turda oluşturulmaktadır. Klasik TV yayınları taraklıdır.

3. Saniyedeki kare veya alan sayısı.

Dış bağlantılar

Dvb-t nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç