Hdl nedir?

İyi kolesterol (HDL) kanımızda bulunan yağlardan biridir. HDL bizleri damar sertliğine karşı korur.HDL değerinde 5 puanlık bir azalma, kalp krizi riskini yüzde 25 arttırır.Bu nedenle total kolesterolün aksine HDL ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Doktorlar HDL değerinin en az 40 olmasını önermektedir.

Peki HDL yani iyi huylu kolesterol deüerini yükseltmek için nelere dikkat etmeliyiz:

• Düzenli spor,egzersiz yapılmalıdır.Uzmanlar haftada en az 3-4 kere 30 dakika tempolu yani terlenecek kadar spor yapılmasını önermektedir.
• Portakal suyu yararlıdır.Düzenli olarak portakal suyu alınması Günde üç bardak portakal suyu, üç hafta içinde yüzde 20 yükseltebilir.
• Niacin: İlaç şeklinde alınır. Büyük balıklar, tavuk, hindi etleri, biftek ve antep fıstığında da vardır.
• İyi yağlar: Özellikle zeytinyağı.
• Soya: Hayvani gıdalar yerine alınabilir.
• Az miktarda alkol: Günde bir kadeh.
• Egzersiz: Hemen her gün en az 30 dakika tempolu spor yapmak.
• Sigara içen tiryakiler sigarayı bırakmalıdır.

Referans Aralıkları :
1-99 yaş kadın > 45 mg/dL
1-99 yaş erkek > 35 mg/dL

Kan düzeyinin arttığı durumlar;
Familyal hiper alfa lipoproteinemiler ve sekonder hastalıklara bağlı olarak; primer bilier siroz, kronik hepatit, alkolizm ve diğer kronik intoksikasyonlar.

Kan düzeyinin azaldığı durumlar;
Abetalipoproteinemi, lipoprotein lipaz kofaktör (Apo C-II) eksikliği, hipoalfalipoproteinemiler, Apo A1 Milano, fish eye hastalığı, hipertrigliseridemiler, şu hastalıkların varlığına sekonder olarak; kontrolsüz diabet, koroner kalp hastalığının erken başlangıcı, hepatoselüler hastalıklar, kolestaz, nefrotik sendrom, kronik böbrek yetmezliği.

HDL kitlesinin %50 si protein, %30 u fosfolipit , %20 si kolesterol dür.HDL bizi damar sertliğine karşı koruyan Lipoproteindir.

HDL değerinde 5 birimlik bir azalma kalp krizi geçirme riskini yapılan araştırmalara göre yüzde 25 arttırmaktadır. Bu sebeple vücudumuzda HDL değerinin yüksek olması oldukça önemlidir. Doktorlar bu değerin en az  40 mg / dL , sağlıklı bir bireyde 60 mg / dL ya da daha yüksek olmasını tavsiye etmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç