Hd nedir?

Hd, High Definition kelimelerinin kısaltılmışıdır. Artık tüm televizyonlarda bu özellik bulunmaya başladı. Hd özelliği bilgisayar monitörlerindede bulunmakta. Hd yüksek çözünürlük demektir. HD yayınlarda en düşük standart 1280x720 pikseldir ve bir yayının HD (High Definition) kabul edilmesi için en az bu çözünürlüğü desteklemesi gerekmektedir. HD Ready Televizyonlar da en az 720 piksel (yükseklik) çözünürlükte yayın gösterme özelliğine sahiptir.

Hd ready nedir?

"HD Ready" logosu taşıtan Televizyonlar High Definition (HD) yayın alabilirler, ancak bu Televizyonlar bu yayın standartının giriş sınıfını temsil etmektedir. HD Yayın, Standart-analog yayına kıyasla daha yüksek çözünürlükte olup, 16:9 görüntü formatını desteklemektedir. HD yayının alıcı yardımı ile izlenebildiği HD Ready TV'de, görüntü ve ses kaybı yaşanmadan daha yüksek düzeyde parlaklık, daha geniş renk paleti, detaylı ve net görüntü izlemek mümkün olup, Standart TV ye oranla yaklaşık 6 kat daha iyi ses ve görüntü aktarımı gerçekleştirilmektedir.

Full Hd nedir?

Bugün pekçok HD yayın 1920x1080 piksel çözünürlük kullanmaktadır ve bu çözünürlükteki yayınları gösteren televizyonlar ise full hd olarak adlandırılmaktadır.

High Definition Video (Hdv) nedir?

HDV ya da açılımıyla High Definition Video, yüksek çözünürlüklü video teknolojisinin adıdır.

Hdtv (High Definition Television) nedir?

High Definition Television kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Yüksek Çözünürlüklü Televizyon ya da Yüksek Tanımlamalı Televizyon geleneksel TV yayın standartlarından daha yüksek çözünürlük sağlayan bir yayın standardıdır.

Uhdtv (Ultra High Definition Television) nedir?

Ultra High Definition Television kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Ultra Yüksek Çözünürlüklü Televizon NHK Science & Technology Research Laboratories tarafından üzerinde çalışılan bir dijital video formatıdır. UHDTV, HDTV'ye göre 16 kat daha yüksek çözünürlüklü bir görüntüye sahiptir.

Hd Ready ve Hdtv arasındaki fark nedir?

1- HD Ready TV sistemlerinde, bir televizyondan başka, HD yayınları işleyebilen harici bir cihaza ihtiyaç duyulur. Bu cihaz, HD yayınları alabilen bir kablolu TV makinası ya da HD oyunları oynatabilen XBOX 360 gibi bir oyun konsolu olabilir. HD Ready televizyonun kapasitesi, bağlanan makinanın kapasitesi ile sınırlıdır.

2- HDTV ve Kablo hazır TV setleri ise, harici bir kutuya ihtiyaç duymadan HD yayınları gösterebilir. Kablo-Hazır TV setlerinde, Cablecard'ı (Kablo kartı) sokmak için bir kart yuvası vardır.

3- Yüksek çözünürlüklü resim ve video kaynakları karasal yayın, doğrudan uydu yayını, dijital kablo, yüksek çözünürlüklü diskler (BD ve HD DVD), internet indirmeleri ve en son video oyun konsollarını içerir.

Hd ready televizyon örnekleri

Panasonic 42PV60E

Lg 42PC1R

Full Hd televizyon örnekleri

Philips 42PFL7864

Lg Lh9000

Samsung 40b652

Full Hd monitör örnekleri

Samsung SyncMaster T220HD

Samsug p2370

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç