HBB TV nedir?

HBB TV, Hybrid Broadcast Broadband Televizyon kelimelerinin kısaltmasıdır, televizyon ve internet servislerini bağlayan yeni bir teknolojidir. HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV); yeni cihaz ve servislerle izleyicilere çevrimiçi içeriklerle beslenmiş yayınların TV’lerine eriştirilmesi olarak tanımlanabilir. ETSI (the European Telecommunications Standards Institute) tarafından haziran 2010 yılında (ETSI TS 102.796 v1.1.1 ) Hhybrid yayıncılıkla ilgili ilk standartlar kabul edilmiştir.

Kasım 2012’de ETSI specification TS 102 796 v1.2.1 olarak güncellenmiştir. Son olarak Mart 2013’de versiyon 1.5 özellikleri yayınlanmıştır. Bu versiyonda özellikle MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) [2] ve DRM (Digital Rigth Management) desteği getirilmiştir.Almanya’da başlayan, sonrasında Avrupa’ya yayılan ve şu anda bir çok dünya ülkesinin yayıncılık gereksinimleri arasına giren HBBTV, RTÜK’ün yayınladığı DVB-T2 Türkiye karasal sayısal yayına geçiş dökümanları içerisinde de bulunmaktadır.

Türkiye’de her ne kadar karasal ile kullanılacak bir sistem gibi düşünülsede aslında HBBTV’nin Avrupadaki çoğunluk örneği uydu yayınları üzerinedir. Türkiye’de çok ciddi bir uydu kullanım profili var ve kullanıcıların çoğunluğu connected olmayan STB kullanıyor. Bu durumda da HBBTV gibi bir özelliğin yayılması zaman alacak gibi görünüyor. Fakat uydu destekli olarak satılan A brand connected TV’lerin çoğunda bu destek arka planda var, Türkiye’de marketi olmadığı için reklam malzemesi olarak kullanılmıyor. Operatörler için ise HBBTV kullanımı çok daha kolay. Digiturk, Dsmart gibi hem operatör hem de ISP bağlantısı olan firmalar bu desteği ön plana çıkartabilir.

HBB TV ile neler verilebilir?

Bir çok kanalı internet üzerinden vererek uydu, karasal veya kablo frekans bant genişliğinden avantaj sağlanabilir. Örneğin farklı zevklere hitap edecek yayınlar bir portal içerisinden müşteriye sunularak internet üzerinden seyretmesi sağlanabilir. Alman kanalı ProSiebenSat.1 10000 clip ve 60 farklı tipte yayını buraya taşımış durumda.

Belirli bir organizasyondaki farklı yayınlar aynı anda internet üstünden kullanıcıya ulaştırılabilir. Örneğin Olimpiyatları veren bir kanal, ana frekans üstünden futbol maçı verirken, aynı saatte yayınlanan diğer müsabakaları da(basketbol, koşu, sırıkla atlama vs) internet üzerinden yayınlayabilir ve kullanıcı isterse frekanstan gelen yayın yerine TV’sinde internetten gelen yayını izleyebilir.

hbb tv

Önceden yayınlanmış olan programlara internet üzerinden erişim şansı verilebilir.Kanal üzerinden paralı VOD servisi verilebilir.İçeriklere reklam yerleştirerek gelir sağlanabilir. Bu reklamların kullanıcı tarafından hızlı geçişi engellenebilir.Bir çok interaktif veya standard uygulama yapılabilir, yarışma, oyun, hava durumu, teletext, haber vs.HBBTV v2 ile multiscreen uygulamalar yapılabilir.

Özellikle video playback kısmının yayılımını arttırması açısından katalizör görevi görecek olan önemli bir teknolojik gelişme gündemde, HEVC. Bu standardın şu anda HBBTV v2 gereksinimlerinde olması konuşuluyor. Bu durumda internetten yayınlanacak olan içeriklerin kapladığı yer yarıya düşecek. Yanlızca DVB-T2 için konuşacak olursak, Türkiye gereksinimlerinde bu desteğin zorunlu hale getirilmesi hem frekans bandının ileride kullanımı adına hem de internet üzerinden içerik paylaşımının kolaylaşması adına ciddi fayda sağlayacaktır.

HBB TV teknik özellikleri nelerdir?

DVB (Digital Video Broadcasting), OIPF (Open IPTV Form), WC3 (World Wide Web Consortium) standartlarından yola çıkılarak HBBTV organizasyonuna dahil olan kuruluşlar tarafından teknik özellikleri hazırlanmış ve ilk versiyon v1.1.1 yayımlanmıştır. Bu ilk versiyonda Catchup servisleri ve EPG (Electronic Program Guide) servisleri uygulamalar tarafında geliştrilmiş ve kullanılmıştır.

Bu özelllikler yayıncı kuruluşların içeriklerinden hazırlanmıştır. İçerikler genellikle web üzerinden gönderilsede, uydu veya karasal (DVB-T) yayınlarlada gönderilebilmektedir. Bazı yayıncı kuruluşlar her iki yöntemi birlikte kullanmayı tercih etmektedir. Yayınların HbbTV içeriklerine sahip oldukları bilgisi AIT (Application Information Table) tarafından iletilir. Bu bilgi sayesinde kullanıcı yayındaki içeriklerden bilgi sahibi olur.

Ekranda beliren uyarından sonra isterse içeriklere erişebilir. AIT bilgisi transport stream içinde gelen PMT (Program Map Table) ve PAT (Program Association Table) gibi bir bölümdür. Bu ayarlamalar MPEG transport stream içinde yer almalıdır.

HBB TV içerikleri çalışma prensibi

İçerik hazırlama ve çalışma prensibi, içerikler yayıncı kuruluşun mevcut CMS (Content Management System - İçerik Yönetimi Sistemi) yazılımları yardımıyla oluşturulan içeriklerden veya dış kaynaklardan gelen verilerden elde edilir. Genellikle HbbTV uygulamalarında yer alan içerikler ve özellikleri;

• Haberler (Son Dakika, ekonomi vb); En güncel haberler, dünyadan ve yerel haber.
• Canlı Yayınlar (Geri İzleme Özelllikli ), radyo yayın özellikli; kaçırdığınız bir filmi başından başlatarak izlyebilme imkanı.
• Catchup ve VOD (Video on Demand) servisle; programların, dizilerin eski bölümlerinin izlenebilmesi, isteğe bağlı yayınların sunulabilmesi.
• Spor müsabaklarında isteğe bağlı daha fazla istatistik, farklı açıdan izleme imkanı.
• Hava Durumu ; Canlı video bağlantıları ile hava durumu bilgilerinin sunulması.
• Oyunlar; Satranç, Sudoku vb.
• Oylama ve Anket uygulamaları; Programlara / yarışmalara anlık sorucevap, anket ve oylama imkanı.
• Sponsor Reklam Uygulamaları; yayınlardaki içeriklerle ilgili anlık reklam ve satış yapabilme imkanı.
• Gelişmiş Teletext; mevcut teletext yayınlarına ek olarak resim video özellikleri ile daha zengin içerik sunabilme imkanı.
• Gelişmiş EPG (Electronic Program Guide) Haftalık program akışları ve tanıtım filmlerini izlebilme imkanı.
• Sosyal Ağlarla entegrasyon; Ailenizle ve arkaşlarınızla anlık mesajlaşma, elektronik posta gönderme - alma, facebook, twitter vb. sosyal medya içerikleri ile entegrasyon.
• Döviz ve borsa bilgileri; en güncel ekonomi verilerine erişim.
• Kişileştirilebilen ekran özellikleri.
• İkinci ekran entegrasyonlu; tablet ve akılli telefonlarla uyumlu içerikler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç