Hasankeyf nedir?

Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde bulunan Batman iline bağlı olan, iki yakasını Dicle Nehrinin ayırdığı tarihi bir ilçedir "Hasankeyf".

Hasankey, Batman iline 37 km. uzaklıktadır.

Hasankeyf'in önemi

Bilinen insanlık tarihinin en eski yerleşim birimlerinden birisi olduğu için Hasankeyf'in tarihte önemi büyüktür.

Hasankeyf'in özellikleri

1. Güneydoğu anadolu bölgesinde yer alır.

2. 37°42'51¨N ve 41°24'47¨E koordinatlarında yer alır.

3. Kaymakamı "Cevat Uyanık" dır.

4. Belediye başkanı "Abdulvahap Kusen" dir.

5. 2012'de nüfusunun 6,702 kişi olduğu biliniyor.

6. Hasankey'e 21 adet köy bağlıdır.

Hasankeyf'te bulunan eserler hangi medeniyete aittir?

1. Artuklular

2. Eyyübiler

3. Moğollar

4. Akkoyunlular

5. Safeviler

Hasankeyf'te yaşayanların geçim kaynakları

1. Tarım

2. Hayvancılık

3. Alabalık avcılığı

4. Turizm

Hasankeyf'te ki akarsular

Dicle Nehri Hasankeyf içerisinden geçer. Hasankeyf’in turizm açısından da son derece önemli bir yerleşim birimi haline dönüşmesini sağlamıştır.

Hasankeyf'te ki tarihi eserler

1. Köprü; Kemer açıklığı itibarıyla Ortaçağ'da yapılan köprülerinin en büyüğüdür. Ortadaki büyük kemeri taşıyan iki orta ayağın arasındaki açıklık 40 metredir. Ayaklar, akıntı tarafında üçgen, diğer tarafta da dairesel şekilde yapılmış. Ayakların dış cephesi kesme taştandır, bu kesme taşlar tek tek birbirine madeni kramplarla kenetlenmiş. Köprünün kemerlerinin de kesme taşlardan olduğu düşünülüyor. Şu anda yıkılmamış olan doğudaki kemer, hayret verici büyüklükteki kesme taşlardan örülmüştür. Batıdaki yıkılmayan kemer ise; kırılma noktasına kadar kesme taştan, ondan sonrası da yassı geniş tuğladan örülmüş.

2. Büyük saray; Kalenin kuzeyinde Ulu Camii'nin altında yer almaktadır. Büyük ölçüde yıkılmış ve göçükler altında kalmış. Kuzeye, nehre bakan cephesi yuvarlak payandalarla desteklenmiştir. Sarayın girişi bu cephenin ortasında yer alıyordu.  Kuvvetli ihtimalle alt katı dükkan ve depolardan, üst katı ise meskenlerden oluşuyordu.

Yapının en önemli özelliği binadan bağımsız, giriş kapısının karşısında dikdörtgen bir kulenin yükseliyor olmasıdır. Burası kesme taşlardan örülmüş, köprü ayaklarında olduğu gibi taşlar madeni kramplarla kenetlenmiştir. Bu özelliğinden dolayı dibindeki kasıtlı tahribata rağmen kule yıkılmamıştır. Burası ya bir gözetleme kulesi; ya da yıldırımlık görevi yapıyordu.

3. Hasankeyf kalesi; Bizanslıların Sasanilerden korunmak ve sınırlarını koruma amacıyla yaptığı kalenin adıdır.

4. Küçük kale; Halk arasında küçük kale olarak bilinen ve kalenin doğusunda yer alan kaya kütlesi bir zamanlar darphane olarak kullanılıyordu. Artukulular ve Eyyubiler döneminde burada paralar  basılmıştır. Bu paraların örnekleri özellikle Mardin müzesinde mevcuttur. Moğol harabiyetinden sonra Eyyubiler bir müddet burayı mesken olarak da kullanmışlardır.

Hasankeyf'te eyyübilere ait eserler

1. Kaledeki ulu camii

2. El-rızk camii

3. Sultan süleyman camii

4. Kızlar camii

5. İmam abdullah zaviyesi

6. Kale kapısı

7. Küçük saray

Hasankeyf'te akkoyunlulara ait eserler

Akkoyunlu Eseri Zeynel Bey Türbesi

Hasankeyf’teki mağara evleri

Hasankeyf’teki mağara evleri çok farklı özellikler arz etmektedir. Çoğunluğu sade ve bir- iki odalıdır .Özellikle yüksek yamaçlardaki mağara1arın bazılarınn iki katlı  hatta üç katlı olanlarına rastlanıyor.

Dış bağlantılar

Batman nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç