Hardal nedir?

Yakıcı ve sert lezzetli tohumlarıyla tanınmış bir bitkidir. Turpgillerden olan hardalın kalın, geniş yaprakları vardır. Tazeyken yeşillik olarak yenebilir. Et yemekleriyle beraber kullanılan hardal ise bu bitkinin tohumunun zeytinyağı, sirke ile ezilip karıştırılmasıyla yapılır. Hardalın siyah ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır.

Türlerinin çoğu Akdeniz çevresi memleketlerinde yetişir. Hardalın beyaz hardal otu, siyah hardal otu, yabani hardal olmak üzere değişik türleri vardır. Siyah hardal otu (Sinapis nigra): 1-1,5 m boyunda, bir yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Yaprakları saplıdır. Meyveleri 1-3 cm uzunlukta 2-3 mm genişlikte, sap üzerine yatık, tüysüz, hemen hemen dört köşeli, kısa sivri uçludur. Yassı ve köşeli olan meyvelerinde tohumların bulunduğu yerler şişkindir. Tohumlar kırmızımsı siyah renktedir. Bitkinin Orta Avrupa, Anadolu ve İran’da kültürü yapılır.

Kullanılan kısımları tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Bitkinin yaprakları dökülmeye başladığında meyve salkımları toplanır. Bunlar 15 gün kadar gölgede kurutulduktan sonra tohumları alınır. Hardal tohumlarında müsilaj, yağ, sinapin, sinigrin isimli glikozit ve mirozinaz fermenti vardır. Çok eskiden beri tıpta kullanılmaktadır. Dahilen hardal tohumu unu az dozlarda midevi, yatıştırıcı ve tarçınla karıştırılırsa iyi bir iştah açıcıdır.

Haricen yakı, lapa veya banyo halinde romatizma ve bronşitte mevzii tahriş yapmak için kullanılır. Hardal yağı cildi tahriş eder, onun için sürüldüğü yer kızarır. Hafif antiseptiktir. Dumanı öksürük ve gözyaşı getirir. En fazla baharat olarak kullanılır. Deriyi tahriş edip, kızarttığından iç organlardaki kanı dışarıya toplar. Zehirlenmelerde kusturucu etkisinden faydalanılır. Hardal yakıları bir saatten fazla tutulmamalıdır.

Aksi halde yılancığa benzer büyük şişler meydana gelir. Yakılar ilik suda ısıtılır. Sıcak su fermentleri tahrip eder. Hardal yakısı, hardal tozunun kağıt üzerine yapıştırılması suretiyle elde olunur. Kullanılacağı zaman ılık suda ıslatılarak hardallı tarafı deriye gelecek şekilde kullanılır.Beyaz hardal otu (Sinapis alba): Beyaz çiçekli hardal otudur. Vatanı Akdeniz çevresi memleketleridir.

Orta Avrupa ve Kuzey Amerika’da da kültürü yapılır. Önemli bir yağ bitkisidir. Kullanıldığı yerler: Beyaz hardal otunun sarı-kırmızı veya beyaz renkteki olgun tohumlarından hardal yağı elde edilir. Kullanılışı siyah hardal otu ile aynıdır.Yabani hardal (Sinapis arvensis): 20-60 cm yüksekliğinde, memleketimizde tarla ve nadaslarda, yol kenarlarında yetişen bir tarla otudur.

Sözlükte "hardal" ne demek?

1. Turpgillerden, deriyi yakıcı nitelikte olan ve tohumu hekimlikte kullanılan, tadı acı bir bitki (barassica alba).
2. Bu tohumun toz durumuna getirilmiş ya da sirke ile karıştırılarak yapılmış et yemeklerinin yanında kullanılan tatlandırıcı, iştah açıcı bir tür sos.

Hardal kelimesinin ingilizcesi

n. mustard
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç