Harbi nedir?

Ramrod, 2. enemy non-Müslim. Namlulu silahları temizlemeye yarayan madeni veya plastik çubuk. Dar-ül-harbde bulunan ve müslüman olmayan kimse. Arada anlaşma yapılmamış düşman. (Bkz. Gayri Müslim)

Barutun ateşli silahlarda kullanılmasından 19. yüzyıla kadar ağızdan dolma tüfek ve tabancalara konacak barut miktarını ölçen alete harbi denirdi. On dokuzuncu yüzyıldan günümüze kadar ise namluları temizlemek için kullanılan alete harbi denilmektedir. Bunlar çelik, pirinçten yapıldığı gibi son zamanlarda plastikten olanları da kullanılmaya başlandı. Önceleri silahların üzerinde özel yerlerinde muhafaza edilen harbilerin parça halinde olup birbirine eklenip kullanılan cinsleri de vardı. Zamanımızda, silahların mümkün olduğu kadar kullanışlı ve hafif hale gelmesi prensibi esas alındığından harbiler, avadanlık çantalarında taşınmaktadır.

Namluda rahatça hareket edebilecek madeni ve plastikten yapılan harbilerin uç kısımlarında bez takılması için delik bulunur. Namlu içindeki karıncalanma tabir edilen paslanmayı ve barut artıklarını tamamen almak için harbinin ucuna takılan sert fırçalar da kullanılır.

Sözlükte "harbi" ne demek?

1. Ateşli silahların içini temizlemekte kullanılan demir ya da ağaç çubuk, harbe; osmanlı devletiyle henüz barış durumunda bulunmayan, bir antlaşma yapmamış devletler ve bu devletlerin uyrukları.
2. Doğru, hilesiz, temiz, mert; osmanlı ülkelerinde ticaretle uğraşan yabancı uyruklulara verilen ad.
3. Savaşla ilgili.

Harbi kelimesinin ingilizcesi

[Harbi] adj. true, correct, real, genuine
n. war, warfare, harp, sackbut
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç