HAMAS nedir?

1987 yılı sonlarında Filistin'de kurulmuş bir örgüt olarak bilinen İslami Direniş Hareketi (HAMAS), Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Filistin kanadı olarak da bilinmektedir.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)'nün Filistinlileri ve Müslümanları temsil etmekten uzak olduğu ve İsrail'e karşı mücadelede pasif kaldığı gibi gerçeklerle kurulan HAMAS, Filistin’in kurtuluşu için silahlı mücadele ve cihad yolunu benimsemiş, bundan dolayı da Müslüman Kardeşler Örgütü'nün daha ılımlı olan kesimleri ile anlaşmazlığa düşmüştür.

Son zamanlarda İsrail ile barış görüşmelerine yanaşan FKÖ'nün, anlaşmaya yönelik bu tutumu, Filistin’deki işgalin devam ettiği ve herhangi bir değişmenin olmadığı gerekçesi ile HAMAS tarafından kabul görmemekte ve FKÖ'nün kendileri ile birleşme çağrıları da yanıtsız bırakılmaktadır.

HAMAS son zamanlarda, Filistin davasına destek bulma amacıyla Hizbullah Terör Örgütü başta olmak üzere diğer Ortadoğu kökenli örgütlerle de işbirliği yapma yolunda önemli adımlar atmaktadır. Bu paralelde İran'ın da Filistin'deki etkinliğini arttırmak amacı ile HAMAS'la işbirliğine girme çabası içerisinde olduğu bilinmektedir.

hamas

Şeyh Ahmet YASİN'in manevi liderliğinde faaliyet yürüten ve günümüzde Müslüman Kardeşler Örgütü'nden tamamen bağımsız hareket etmeye başlayan HAMAS'ın, ülkemizde herhangi bir faaliyetine rastlanılmamıştır. HAMAS, son yıllarda Filistin’de meydana gelen halk hareketlerindeki kontrolü elinde tutmakta ve FKÖ'nün etkinliğinin azalmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle de, bölgede faaliyet gösteren Batılı ülkeler ve İsrail tarafından önemli bir tehlike olarak görülmektedir.

İsrail-Filistin barışını kabul etmeyen HAMAS'ın İsrail hedeflerine zaman zaman giriştiği intihar saldırıları, barış sürecini baltalamakta ve fanatik İsraillileri tahrik etmektedir. Filistinliler üzerinde etkinliğini koruyan HAMAS'ın varlığı, anlaşmanın uygulanması önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir. Hamas:Arapça bir kelime olan ‘Zeal’,’Harakat al-Muqawama al-İslamiya’ya da İslami direnç hareketi anlamına geliyor..Hamas Arap dünyasındaki şubeleriyle birlikte,dini ve politik örgütlerin maddi desteğiyle Müslüman kardeşlerin içinde büyüdü.

Şeyh Ahmet Yasin,ilk intifadanın patlak vermesini takiben Aralık 1987’de Haması Müslüman kardeşlerin yerel politik kolu olarak destekledi..Hamas 1988’de resmiyetini ilan etti.  Hamas Filistin milliyetçiliğini aşırı dinci İslamla birleştirdi,Bugünkü İsrail’i,Gazze Şeridini ve Batı Şeria'yı ,Müslüman olmayanlara asla devredilemez satılamaz İslami vakıf ya da dini miras olarak addediyor.Buna ilaveten,Hamas İsrail topraklarının tekrar kontrolünün kazanılması için Cihadın her müslümanın dini görevi olduğunu iddia ediyor.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç