Gurme nedir?

Gurme yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin farklı çeşitlerinin tatlarını birbirinden ayırabilen, duyarlı damağı olan kişilere verilen addır.

Genelde yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeyi değil bir nebze mutfak işlerini de bilen kişilere yakıştırılır. Gurmeliğin gelir seviyesi ile ilgisi yoktur. İyi yemek çok ucuza yenilebildiği gibi tatlara hakim olabilmek için sadece eğitim, kültür ve ilgi gereklidir.

Gurme kavramı tarihsel süreçte; 1500’lerde Fransız Mutfağında çok ağır yemekler yapılmasına bağlı olarak artan zehirlenme vakalarının artmasıyla, Fransızların yeme kültüründe köklü değişiklikler yapması için Kral 16. Louis’in bizzat mutfağa girmesiyle şekillenen bir kavramdır.

Gurmelik yalnızca bazı yemekler konusunda değil, yeme içmeye yani damat tadına dair herşeyi kapsayan bir kavramdır ki bunun içerisinde şarap kültürünün de apayrı bir yeri vardır. Gurmelik genç yaşlardan itibaren farklı lezzetler konusunda eğitim alınmasını ve özellikle şarap lezzetleri alanında uzun yılların harcanmasını gerektiren bir süreçtir. Kısacası gurmeliğin bir yaşam biçimi olduğu söylenebilir ve gurme olan insanların tüm hayatlarını farklı lezzetlerin peşinde geçirmesi gerekir.

gurme

Beyaz ve kırmızı şarap türlerinden av eti ve soslara, etnik tatlardan deniz ürünlerine çok geniş bir yelpazeyi kapsayan gurmelik, kişinin bir ömür boyunca kendini geliştirdiği uçsuz bucaksız bir deryadır.

Gurmelik yemeklerin tatlarını farklı kültürlere göre değerlendirmektir. Mesela bir üzüm cinsi olan Merlot’tan, Fransızlar da Bulgarlar da şarap yapar ancak her iki üzüm cinsi de aynı olmasına rağmen tatların da büyük bir farklılık vardır.

Bir coğrafyada aynı tekniklerle üretilen herhangi bir şarabın tadı, farklı bir kültürde büyük bir değişim gösterebilir. Üretimde kullanılan çok küçük farklılıklar, şarabın tadını, kalitesini ve fiyatını büyük oranda etkileyebilir. Bu nedenle Gurmeler için şarap kültürü çok farklı bir boyutta yer almaktadır.

Gurme olmak için küçük yaşlardan beri yemek kültürünün içinde olmak gerektiği gibi, bu işin kalbi olan üretim aşamasında da bizzat yer almak gerekir. Bir ürünün üretildiği tarladaki farklı şartları gördükten sonra bu ürünün mutfakta hangi malzemelerle birlikte piştiğini öğrenmek, sonuç olarak masada önünüze sunulan yemeğin lezzeti hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmanız anlamına gelmektedir.

Gurme yalnızca neyin nasıl pişeceğini, nasıl içileceği söylemez. İyi gurmeler yiyeceğin , içeceğin nasıl, hangi ortamlarda servis edileceğini de bilir. İyi bir gurme menüleri en iyi şekilde servis edilebilmesi için gerekli ortamdan, masa düzeni, yemeğin servis edileceği ısıdan ve hatta mekanın ısısından da sorumludur.

Ülkemizde gastronomi, Gurme mutfağında ve mutfak sanatları hakkında verilen gurme eğitimi günden güne artmaktadır. Gastronomi mutfak sanatlarının asıl amacı uluslar arası alanda rekabeti arttırabilecek gurmeler yetiştirmek ve bunun yanı sıra Türk mutfağına ait zengin gurme menüsünü dünyaya tanıtmaktır. Gurme cafeler, gurme restoranlarının her geçen gün artması gurme menülerinin de zenginleşmesine ve uzman gurmelerin yetişmesine de yol açmaktadır.

Sözlükte "gurme" ne demek?

1. Yemekten ve içkiden anlayan, bunların tadına varabilen kişi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç