Guarana nedir?

Guarana çoğunlukla Amazon havzasında yetişen ve özellikle Brezilya’da yaygın olarak kullanılan tırmanıcı bir bitkidir.

Guarana bitkisi; Yapraklarını dökmeyen bitkilerdendir.

Guarana bitkisi nasıldır?

Geniş yapraklara ve çiçeklere sahip bu bitki günümüzde diyetlerde sıkça kullanılan ve etkili bir uyarıcı olan meyvesi ile bilinmektedir. Guarana bitkisi, kahverengiden kırmızıya değişik renklerde olabilmekte ve içinde beyaz bir maddeyle çevrili siyah tohumlar barındırmaktadır.

Guarana bitkisi nerede bulunur?

Guarana bitkisi ilk olarak amazon yağmur ormanlarında bulunmuştur. Amazon yerlileri tarafından açlığı giderdiği hissedildiğinden çerez olarak kullanılmıştır.

Guarana bitkisinin içeriği nedir?

Guarana bitkisinin içeriğindeki etken madde olan Guaranin, kafeine eşdeğer özellikler taşımaktadır.

Guarana bitkisinin yararları nelerdir?

1- Guarana, uyarıcı etkisiyle zihinsel ve fiziksel açıdan dayanıklılık sağladığı gibi kullanan kişiye mücadele gücü verir.

2- Bitki, içerdiği yüksek orandaki kafein ile anti-toksin özelliği taşır ve patojenlere karşı etkilidir.

3- Yüksek derecede kafein barındırır.

4- İştahı azaltır ve yağ yakımını artırır.

Guarana bitkisinin zararları nelerdir?

1- Guarana, kafein ve ksantine duyarlı kişilerce kullanılmamalıdır.

2- Diyabet, yüksek tansiyon, epilepsi, aşırı aktif tiroit, anksiyete, uykusuzluk ile böbrek ve kalp rahatsızlıkları bulunan insanlar guarana içeren ürünleri doktor kontrolünde kullanmalıdır.

3- Hamile ve bebek emziren kadınların yüksek miktarda kafein alması sakıncalı olduğu için guarana içeren ürünleri tüketirken dikkatli olmalıdır.

4- Guarana efedrin (efedra) içeren herhangi bir ürünle beraber alınmamalıdır. Bu iki maddenin kombinasyonunda; kalp atım hızı ve tansiyondaki artış ve kandaki şeker ile potasyum seviyesindeki dalgalanmalara bağlı olarak kanama, enfarktüs ve ani ölüm riski oluştuğu gözlenmiştir.

5- Fazla guarana tüketildiğinde ilk görülen belirtiler idrar atmada yaşanan zorluk, kusma ve karın kramplarıdır. Eğer aşırı doz guarana aldığınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka doktora danışın.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç