ri pasaport nedir?

Hizmet Pasaportu, askerler, sporcular, görevli kişiler için düzenlenen, yurtdışında bir hizmet veya temsil için verilen gri renkli pasaporttur.

Hizmet pasaportunun süresi değişkendir. Ülkelerin yaptıkları ikili anlaşmalara göre belirlenir. En önemli ayrıntısı ise sadece belirlenen görev ve süre içerisinde kullanılabiliyor olmasıdır. Bu süre bittiğinde o pasaportun ilgili kuruma veya şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.

Gri pasaportlar görev süresine göre değişir ama en fazla beş yıllığına verilir. Gri pasaportları yine il emniyet müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. İstanbul ‘da gri pasaport almak isteyen vatandaşlarımız ise yalnızca vatan caddesindeki merkez il emniyet müdürlüğünden alabilmektedir.

Kimler Gri Pasaport Alabilir ?

Hizmet pasaportu 5682 sayılı Pasaport Kanunun 14 maddesinin (B) bendinde belirtilen hüküm üzere; kendisine diplomatik (kırmızı) veya hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesi mümkün olmayan kimselerden;

Hükümetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi vazife ile yurtdışına gönderildiklerinde veya yurtdışında vazifeye alındıklarında,Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara,Türk Hava Kurumu ve Türkiye kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere,Bu durumda olanların yanlarında yaşayıp reşit olmayan erkek çocukları ile yine yanlarında yaşayıp, gelir getiren bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocuklarına da verilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç