Greft nedir?

Greft kavramı cerrahi'de,saç ekiminde, kalıcı damar yolu yöntemi adı olarak ve diş tedavisinde sıklıkla kullanılan bir kavramdır ve tüm bu alanlarda farklı anlamlara gelmektedir. Şimdi bu dört ayrı Greft kavramını incelemeye başlayalım.

Saç ekiminde greft ne anlama gelir?

Öncelikle saç ekimiyle başlayacak olursak belirli bölgelerde saçı çıkmayan insanlarda saç olan bölgeden saçsız olan bölgeye nakledilmek amacıyla saç olan bölgeden alınan saç köklerine "GREFT" denir.

Donör bölge genellikle ense kısmı olmaktadır. Saç ekimindeki greftlerin boyutları farklı büyüklükte olabilir. Greft bir saç teli değil bir saç köküdür. Bu köklerde 2 yada 3 saç teli olabilmektedir.

Yuvarlak şekilli punç greftler 10-15 saç teli içerebilmektedirler. Örneğin 100 greft ekimi yapılacaksa bu 100 greft, punç greftlerdense 1000-1500 arası saç teli etmektedir. Saç ekiminde ekilecek greft sayısıda ekilecek bölgeye göre değişecektir. Greft sayısı belirlendikten sonra donör bölgeden yeterli sayıda greft alınarak özel sölüsyonlar içerisine tek tek dizilir. Daha sonrada saç ekiminde kullanılan fue, fut gibi yöntemlerle ekilecek bölgeye saç ekimi yapılır.

Saç ekiminde greftler, "SLİT GREFT" ve "STRİP GREFT" olarak ikiye ayrılır. İki greft arasıdaki fark slit greftler yaklaşık 10 saç teli içermesi, strip greftlerin ise 30-40 saç teli içermesidir. Saç ekiminde fiyatlar genelde ekilecek greft sayısı üzerinden belirlenir.

Buraya kadar olan bölümde sizlere saç ekimide greft'in ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık. Şimdide cerrahi manada greft ne anlama geliyor onu inceleyelim.

Doku cerrahisinde greft ne anlama gelir?

Doku cerrahisinde Greft; Vücutta bulunan bir dokunun alınarak, vücuttaki beslenebileceği başka bir bölgeye nakil edilmek amacıyla, bu dokuyu besleyen damar ve sinir bağlantısı olmadan alınmasıdır.

Doku parçası damar ve sinir bağlantısı olmadan taşındığı vücut bölgesinde beslenme imkanı yoktur. Bu bakımdan bu tip dokular çevredeki dokular ve onların kapiller damarlarından "difüzyon" deinlen bir yöntemle beslenirler.

Doku cerrahisinde greftlerin ince kalınlıkta ve az miktarda kullanılmasının nedeni nedir?

İnce kalınlıkta ve az miktarda dokunun beslenme problemlerinin olmaması bu doku tiplerinin kullanılmasının nedenidir.

Doku cerrahisinde en çok kullanılan greft dokuları

1. Deri,

2. Kıkırdak,

3. Kemik,

4. Damar,

5. Sinir,

6. Fasya,

7. Yağ,

8. Dermis,

9. Saç kökü,

10. Tırnak yatağı,

11. Kök hücre.

Cilt greftleri

Plastik cerrahi ameliyatlarında en çok kullanılan greftler, cilt greftleridir. Halk içinde "deri yaması" olarak bilinir.

Deri greftleri hangi durumlarda kullanılır?

1. Derin yanıklar sonrası,

2. Cilt tümör cerrahisi sonrası açık yaraların kapatılmasında,

3. Kronik yaralarda,

4. El cerrahisi sonrası çevre dokularla kapatılamayan yaralarda,

5. Kontraktür açılması sonrası açık kalan yaralar,

6. Travma nedeniyle  cilt eksikliği oluşan bölgelerde.

Deri grefti türleri

1. Kısmi kat deri greftleri

2. Tam kat deri greftleri

Kısmi kat deri greftleri

Kısmi kat deri greftleri cildin en üst tabakası olan epidermis ve dermisin bir kısmını içerir. Tam kat deri greftleri ise epidermis ve dermisin tümünü, yani cildin tüm katını içerir.

Tam kat deri greftleri

Tam kat deri greftleri kasık , el bileği iç kısım, dirsek iç kısım, üst gös kapağı, kulak arkası, kulak önü bölgesi, klavikula üzeri  bölgeden alınabilir. Kısmi kat deri greftleri uyluk dış yan bölgeleri, kalçalar, karın ön duvar, klavikula üzeri bölge, saçlı deri en çok olmak üzere vücudun her türlü cildinden alınabilir. Tam kat deri greftleri bistüri ile alınır ve alınan alan dikişlerle kapatılır geride açık alan bırakılmaz.

Cerrahi olarak greft kavramını ayrıntılarıyla açıkladığı sırada kalıcı damar yolu yöntemlerinden biri olan greft kavramının açıklanması var.

Arteriovenöz Greft

Kalıcı damar yolu yöntemlerinden birinin adıdır. Arteriovenöz Greft; Damaryolunun atardamar ile toplardamar arasında yapay damar kullanılarak yapılmasıdır. Greftlerin kullanılabilmesi için 2-3 haftalık olgunlaşma ve iyileşme süresi gereklidir. Bu sürede greftte akım artar ve tekrarlayan iğne girişleri için daha sağlam bir yapı kazanır.

Ve son olarak diş tedavisinde kullanılan greft kavramını açıklayarak konumuzu bitirelim.

Diş tedavisinde kullanılan kemik grefti nedir?

Diş tedavisinde kullanılan kemik grefti; Bir kemiğin cerrahi yöntemilerle bir bölgeye taşınması anlamına gelir. Kemik grefti malzemeleri hasta vücudundan yada dışarıdan temin edilebilir.

Oto greft

Oto greft; Zarar görmüş yada kaybolmuş kemiğin yerine kemik nakline verilen isimdir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç